Belarus Dışişleri Bakanlığı: "Rusya ile Ukrayna arasında Belarus'ta yapılacak görüşmelerin yeri hazırlandı, heyetlerin gelmesi bekleniyor." (Foto: Belarus MFA)

KONULAR

Belarus: ''Ukrayna-Rusya müzakerelerinin yeri hazır''

Beyaz Rusya (Belarus), Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik harekatı beşinci gününe girerken, Ukrayna ve Rusya'dan gelen heyetler arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapacak mekanı hazırladığını belirtti.

Belarus Dışişleri Bakanlığı sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Rus ve Ukrayna bayraklı uzun bir masanın resmini yayınlayarak, "Rusya ile Ukrayna arasında Belarus'ta yapılacak görüşmelerin yeri hazırlandı, heyetlerin gelmesi bekleniyor" dedi.

Ukrayna, Rus birliklerinin Ukrayna'ya saldırması için geçişine izin veren önemli bir Kremlin müttefiki olan komşu Belarus'taki Rus temsilcileriyle görüşmek üzere bir heyet göndermeyi kabul etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, Belarus'ta müzakere olasılığı konusunda şüpheci olduğunu belirterek, ''Her zaman olduğu gibi: Bu toplantının sonucuna gerçekten inanmıyorum, ama denemelerine izin verin" dedi.

Belarus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anatoly Glaz, "Müzakereler, tüm heyetler buluşma noktasına varır varmaz başlayacak" dedi.

Toplantı saati 12:00

Rusya delegasyonu başkanı Vladimir Medinsky, Ukrayna ile müzakerelerin Moskova saatiyle 12:00'de başlaması gerektiğini söyledi.

Medinsky, Rus Tass ajansına verdiği demeçte, ''Sırasıyla yaklaşık bir saat içinde gelecekleri bilgisini aldık, saat 12'de (TSİ 12:00) müzakere masasına oturacağız" dedi. 

Medinsky, Rus tarafının Ukrayna heyetini "sabırla ve sakince" beklediğini vurguladı ve ''24 saattir Belarus'tayız. Dün akşamdan beri Ukrayna ile mutabık kalınan bir yerdeyiz. Ne yazık ki, Ukrayna heyetinin gelişi, zorlu lojistik nedeniyle birkaç kez ertelendi'' dedi.

Rus heyeti başkanı, Rus heyetinin temsilcilerinin buluşma yerine varır varmaz Ukrayna heyetiyle müzakerelere başlamaya hazır olduğunu söyledi.  Medinsky, ''Toplantı odaları hazır. Yerimizi aldık ve hemen bir diyalog başlatmaya hazır olacağız'' dedi.

Medinsky, görüşmelerde Ukrayna heyetinin oldukça üst düzeyde temsil edileceğini, ancak Rusya Federasyonu'nun görüşmelerde Ukrayna heyetinin yapısını açıklamaya yetkili olmadığını belirtti.