Rusya ile savaş üçüncü yıla girerken Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujni (sağda) görevden alındı yerine KKK Oleksandr Sirski (solda) getirildi. (Foto: Telegram)

KONULAR

Zelenski, General Zalujni'yi görevden aldı
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Genelkurmay Başkanı General Valeri Zalujni’yi görevden aldı, yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Oleksandr Sirski'yi atadı. 

Zelenski, General Zalujni ile bugün bir araya gelerek, kendisine Ukrayna'nın savaş stratejisinde büyük bir sarsıntı anlamına gelen orduya yeni birinin liderlik etme zamanının geldiğini söyledi.

Zelenski, X'te yaptığı bir paylaşımda, General Valeri Zalujni’ye başkomutan olarak iki yıllık hizmeti için teşekkür ettiğini ve en üst düzey askeri görev için olası adayları tartıştığını söyledi. 

Zelenski, Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Oleksandr Sirski’yi ordunun başına getirdiğini açıkladı. 

58 yaşındaki General Sirski, 2013'ten bu yana Ukrayna ordusunun NATO standartlarını benimseme çabalarında yer alıyor.

Zelenski ile General Zalujni arasında savaşın gidişatı konusunda anlaşmazlık son haftalarda iyice artmış ve haftalardır General Zalujni’nin görevden alınacağı konuşulmuştu.

Savunma Bakanı Rüstem Umerov da ayrı bir açıklama yaparak, askerî liderliğin değiştirilmesi kararının alındığını söyledi.

Açıklamalar, Zelenski'nin Şubat 2022'den bu yana birçok Ukraynalı tarafından ulusal bir kahraman olarak görülen popüler Genelkurmay Başkanını görevden almayı düşündüğüne ilişkin günlerdir süren spekülasyonların ardından geldi.

General Zalujni ile bugün görüştüğünü söyleyen Zelenski, "Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin nasıl bir yenilenmeye ihtiyacı olduğunu görüştük. Ayrıca Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin yenilenen liderliğinde kimlerin yer alabileceğini de konuştuk. Bu yenilenme için zaman şimdi" dedi.

General Zalujni de Zelenski ile "önemli ve ciddi bir görüşme" yaptıklarını ve savaş taktik ve stratejisinin değiştirilmesine karar verildiğini söyledi.

"Görevler farklı..."

General Zalujni, "2022'nin görevleri 2024'ün görevlerinden farklıdır. Bu nedenle herkes değişmeli ve yeni gerçeklere uyum sağlamalıdır. Birlikte kazanmak için. Başkomutan ile az önce bir araya geldik. Önemli ve ciddi bir görüşme oldu. Yaklaşımlarımızı ve stratejimizi değiştirmemiz gerektiğine karar verildi” dedi.

İki açıklamanın birkaç dakika arayla yayınlanması, Ukrayna'da savaş döneminin en önde gelen iki isminin birlik görüntüsü vermek için yakın bir koordinasyon içinde olduklarını düşündürdü.

Bu değişiklik, Ukrayna'nın savaş alanında zor bir dönemden geçtiği, birliklerin ciddi mühimmat sıkıntısı çektiği ve hayatî önem taşıyan askeri yardımların ABD'de bekletildiği bir zamanda geldi.

Zelenski ile General Zalujni arasında savaşın gidişatı konusunda anlaşmazlık son haftalarda iyice artmış ve haftalardır General Zalujni’nin görevden alınacağı konuşulmuştu.

En önemli değişiklik

Rusya'nın yaklaşık iki yıl önce başlattığı geniş çaplı işgalden bu yana Ukrayna ordusunda en büyük değişiklik yapılmış oldu.

Ukrayna'nın geçen yıl çok ses getiren karşı saldırısının başarısızlığa uğraması, Zelenski ile General Zalujni arasında savaşın gidişatı konusunda gerilim çıkarmıştı.

Karşı saldırının başarısız kalması, ABD’de, özellikle Kongre’nin Cumhuriyetçi üyeleri arasında Ukrayna askerî yardımın devam etmesi konusunda soru işaretlerine yol açtı.

Ukrayna, yeni bir Rus saldırısı, insan gücü ve mühimmat sıkıntısı ile Kongre'de Amerikan yardımının durdurulmasıyla karşı karşıya kaldı.

Zelenski, resmî açıklamadan kısa bir süre önce Telegram’dan yayımladığı mesajda, General Zalujni ile görüştüğünü ve "Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ne tür bir yenilenmeye ihtiyacı olduğunu tartıştıklarını" söyledi.

General Sirski

General Zalujni’nin yerine 2019'dan bu yana Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan Oleksandr Sirski geçecek.

Zelenski tarafından Temmuz 2021'de Genelkurmay Başkanlığına atanan General Zalujni’ye geçen hafta yeni bir görev teklif edildiği, ancak Generalin b unu reddettiği haberleri çıkmıştı.

İki isim arasındaki görüş ayrılıkları aylardır devam ediyordu, ancak General Zalujni’nin kasım ayında The Economist dergisinde röportajında savaşın çıkmaza girdiğini söylemesinden sonra anlaşmazlığını daha da derinleştiği görüldü.