Son 13 günde, 53 ilde çıkan toplam 270 orman yangınının 268’i kontrol altına alındı. Köyceğiz ve Milas'taki yangınların kontrol altına alınması çalışmaları sürüyor. (Harita: Tarım ve Orman Bakanlığı)

Muğla'nın Köyceğiz ve Milas ilçelerindeki orman yangınları devam ediyor. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Twitter hesabından yaptığı paylaşımlara göre, Aydın'da Nazilli-Bozdoğan'daki yangın da geç saatlerde kontrol altına alındı ve soğutma çalışmalarına başlandı. 

Böylece, son 13 günde, 53 ilde çıkan toplam 270 orman yangınının 268’i kontrol altına alındı ya da söndürüldü. Muğla'nın Köyceğiz ve Milas ilçelerindeki yangınların kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalar ise sürüyor. 

Bu arada, Bakan Pakdemirli, Marmaris-Beldibi yangın merkezindeki koordinasyon toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Pakdemirli'nin söyledikleri satırbaşlarıyla şöyle:

''-Milas'ta makilik alandaki yangın etkisini sürdürüyor. Makilik alan aynı meşe odunu gibi sert bir odun. İçten içe yanan, çam gibi yanıp geçen odun olmadığı için makilik alanda halen mücadelemiz sürüyor. 

-Termik santralle alakalı riskler minimize olmuş halde. Peşini bırakmadık. Yol açıp kalbine girip tamamen söndürmemiz gereken bir yangınla karşı karşıyayız. Bugün 3 kilometreye yakın yol yapıldı. Yangının kalbine girmek maksatlı ciddi bir çalışma yürütüldü. Birçok nokta ve odak da ele geçirilmiş vaziyette. Ulaşılamayan bir odak var. Ona da ulaşmak için yol yapım çalışmaları devam ediyor. 

-Orman yangınını Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerini olumsuz etkilememesi için her türlü şeritler oluşturuldu. Her türlü tahkimat yapıldı. 3 ayrı tahkimat yapıldı."

Yunanistan'a yardım

''-Filomuza dışarıdan gelen 2 uçak, Yunanistan ve ABD'de daha ciddi yangınlar olduğu için bizden ayrıldılar. 

-Yunanistan'ın bizden talebi var. Bu talebe de olumlu bakıyoruz. İhtiyaç fazlası uçaklarla alakalı, geçici bir süreyle komşumuza yardımcı olma gayretiyle alakalı.... Dışişleriyle birlikte arkadaşlarımız çalışıyor. OGM'nin kullandığı iki tane 40 tonluk uçak hazırlanmış olup, ilgili ülkenin Dışişlerinde işlemlerin tamamlanması halinde yola çıkacak.''

Hasar tespit çalışmaları

​​​"-53 bin 735 dekar ekili dikili alan, 639 dekar sera, 403 büyükbaş, 4 bin 452 küçükbaş, 7 bin 827 arılı kovan, 29 bin 516 kanatlı hayvan, 6 bin 914 alet makine, 2 bin 976 ton depolu ürünler, 2 bin 167 tarımsal yapının zarar gördüğü tespit edildi.

-Şu ana kadar 584 yangın hasar TARSİM'e geldi. Gelmeye de devam ediyor. Gelen ihbarın 479'u Antalya'dan. Şu ana kadar tamamladığımız hasar tespit çalışmalarında TARSİM sigortalarıyla alakalı 173 milyon lira hasar tespiti yapıldı. 

-Çalışmalar devam ediyor. Gelen dosyaların incelemeleri başlamış olup sonuçlarıyla alakalı dosyalara bu hafta 9 milyon lira bir ödeme yapılacak. Bu sabah itibarıyla Antalya ve Muğla'ya hayvan telefatlarının ödenmesi için il hesaplarına 9 artı 5 toplamda 14 milyon lira para gönderildi."

"-Yangından etkilenen çiftçilerimiz TARSİM hasar tespit raporuyla veya hasar tespit raporlarıyla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine müracaat etmeleri halinde borçlarının tamamı ertelenecek." 

"-Çam balı üreticilerine 30 lira kilogram bal üretim desteği vereceğiz. Çam balı üretim alanına alternatif olarak milli parklar arıcılarının da konaklamasına da milli parkları açıyor olacağız. ''