THY ve Belavia'nın diplomatik pasaport ve oturma izni olanlar dışındaki Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarını Minsk'e uçurmama kararı AB'yi memnun etti. (Foto: Belavia)

KONULAR

Türk Hava Yolları ve Belarus havayolları Belavia, göç krizi nedeniyle başkent Minsk’e yapılan seferlere diplomatik pasaport veya oturma izni bulunanlar dışındaki Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarını artık kabul etmeyecek.

Belavia'dan yapılan yazılı açıklamada, “Yetkili Türk makamlarının kararı doğrultusunda, 12 Kasım 2021 tarihinden itibaren Türkiye'den Belarus'a yapılacak uçuşlara Irak, Suriye ve Yemen vatandaşları kabul edilmeyecektir” dendi.

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, Polonya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Jakub Kumoç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türk Hava Yolları, diplomatik pasaport sahipleri hariç, Minsk uçaklarına Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarını artık kabul etmeyeceğini doğruladı" dedi.

İki binden fazla kişinin, sınırın Belarus tarafındaki geçici bir kampta günlerce mahsur kaldığı Belarus-Polonya sınırda gerginlik artıyor.

Polonya gazetesi Gazeta Wyborcza, son haftalarda sınır bölgesinde on göçmenin öldüğünü bildirdi.

AB'den yaptırım tehdidi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, pazartesi günü yapılacak bir toplantıda, Belarus yönetimine yakın şirketler ile bu ülkeye Suriye, Lübnan, Ürdün, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye'den göçmen taşıyan havayolu şirketlerine yaptırım uygulanmasını tartışacak.

Minsk’i Polonya sınırına göçmen yığarak, AB'nin istikrarını bozmaya çalışmakla suçlayan AB, toplantıda, dünyanın ikinci büyük potasyum ihracatçısı olan Belarus'a potasyum endüstrisiyle ilgili yaptırımlar uygulanmasını ele alacak.

Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clément Beaune, dün yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin Belarus'la ortak sınırlarında yaşanan göç krizine ilişkin yaptığı açıklamada, THY’ye yaptırım uygulanmasının henüz planlanmadığını belirtmişti.

Beaune, “Türkiye konusunda da adil olmak gerekiyor. THY ile ilgili muhtemel bir problem var. Konuyu inceliyoruz. Ama yaptırım şimdilik gündemde değil. Minsk'e uçuşların azaltılması ya da tümüyle kaldırılması konusunda Türkiye ile diplomatik bir çalışma yürütülüyor” demişti.

AB uçuş engelinden memnun

Avrupa Birliği, Türkiye'nin üç Orta Doğu ülkesinin vatandaşlarının Belarus'a uçmasını engellemesinden memnun olduğunu belirtti.  

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Lübnan'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin uçuş engelinin ardından Belarus-Polonya sınırındaki göçmen kriziyle mücadelede ''tüm cephelerde ilerleme'' kaydedildiğini söyledi.

Türk havacılık yetkililerinin AB'nin doğu sınırlarındaki göçmen krizini kontrol altına alma çabalarının bir parçası olarak belirli milletlerden Belarus'a hava trafiğini sınırlama yönündeki hareketini memnuniyetle karşıladığını belirten Margaritis Schinas, yakında Irak ve Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.   

Lübnan'daki muhataplarından "birlikte çalışmaya hazır olduklarına dair teminatlar'' aldığını kaydeden Schinas, ''İnsanların siyasi piyon olarak kullanılmasına karşı uluslararası bir koalisyon inşa etmeliyiz ve bunu yapıyoruz'' dedi.

Margaritis Schinas, ''Belarus rejimine karşı şimdiden bir dizi yaptırımı yürürlüğe koyduk ve önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek olan beşinci paketle bunları güçlendireceğiz. Bu yaptırımların Aralık ayından itibaren yürürlüğe girmesi için ABD ve diğer ülkelerle omuz omuza çalışıyoruz'' dedi.

Öte yandan, bir Alman dışişleri bakanlığı sözcüsü de, olası göçmen rotaları üzerindeki havayolları ve ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini ve Türkiye'nin yasağı ile '''bir miktar başarı elde edildiğini'' gösterdiğini söyledi.

Çoğu Ortadoğu'dan gelen Kürtler olmak üzere yüzlerce göçmen, donma noktasına yakın sıcaklıklarda günlerce sınırda mahsur kaldı ve DSÖ bugün durumlarından ''çok endişeli'' olduğunu ifade etti.  

Batı, Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko'yu yaptırımların intikamını almak için onları sınırdan göndermek için ülkeye getirmekle suçlarken, Polonya göçmenlerin geçmelerine izin vermeyi reddediyor.