Tokya 2020: 51 kilo kadınlar boksta Buse Naz Çakıroğlu, olimpiyat ikincisi oldu ve bu dalda ilk gümüş madalyayı aldı. (Foto: Depo Photos)

2020 Tokyo: Buse Naz Çakıroğlu olimpiyat ikincisi

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda 51 kilo kadınlar boksta ülkemizi temsil eden Buse Naz Çakıroğlu, final karşılaşmasında Bulgar Stoyka Zhelyazkova Krasteva’ya 5-0’lık skorla yenildi ve olimpiyat ikincisi oldu.

Final karşılaşmasında Bulgar Krasteva 35 yaşın tecrübesini de kullanarak ilk raunttan itibaren Busenaz’a karşı iyi bir savunma yaptı ve bulduğu kontralardan aldığı puanlarla ilk raundu 5-0’la hanesine yazdırdı. Milli sporcumuz ikinci rauntta daha etkin görünse de raundu 4-1 kaybetti. Son raunda büyük bir avantajla giren Krasteva, raund boyunca defansif boksunu sürdürdü. Karşılaşmayı hakemlerin ortak kararıyla 5-0 kazanan Krasteva altın madalyanın sahibi olurken, milli boksörümüz gümüş madalya aldı. 

Kariyerinde Avrupa şampiyonluğu da bulunan 25 yaşındaki boksörümüz, kadınlar boksta ilk kez temsil edildiğimiz olimpiyatlarda aldığı gümüş madalyayla tarihe geçti.