İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'daki saldırılarında son 24 saatte 178 kişi daha öldürüldü ve can kaybı 25 bini geçti. (Foto: Depo Photos / Arşiv)

KONULAR

Gazze: Can kaybı 25 bini aştı

İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'daki saldırılarında son 24 saatte 178 kişi yaşamını yitirdi ve can kaybı 25 bini geçti. 

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 25.000'i geçtiğini belirten Gazze'deki sağlık yetkilileri, İsrail'in ağır saldırıları ve Hamas yönetimindeki Batı Şeria'da devam eden sokak çatışmaları arasında açıklama yaptı.

İsrail güçleri ve Hamas militanları kuzeydeki Cebaliye'den daha güneydeki Han Yunus'a kadar birçok yerde çatıştı.  dair korkuları arttırdı.

Gazze'deki sağlık bakanlığı son 24 saat içinde 178 Filistinlinin öldüğünü ve bunun savaşın şu ana kadarki en ölümcül günlerinden biri olduğunu bildirdi. İsrail ordusu çatışmalarda bir askerinin öldüğünü açıkladı.

Gazze'deki bakanlıktan yapılan açıklamada, İsrail saldırılarında toplam 25 bin 105 Filistinlinin öldüğü ve 62,681'inin yaralandığı belirtildi. Bakanlık sivil ve militan ölümleri arasında ayrım yapmazken, ölenlerin çoğunun sivil olduğunu söyledi.

Görgü tanıkları İsrail gemilerinin Pazar günü erken saatlerde Gazze Şehri'ni ve kuzeydeki diğer bölgeleri bombaladığını söyledi.

Mısır sınırı yakınlarındaki Refah'ta, Gazze Sağlık Bakanlığı'nın sivil bir araç olduğunu söylediği bir aracın vurulması sonucu en az beş kişi öldü.

Ordunun Ocak ayı başında militanların Gazze'nin kuzeyindeki komuta yapısının dağıtıldığını ve geriye sadece izole edilmiş savaşçıların kaldığını açıklamasının ardından İsrail Hamas'a karşı güneye doğru ilerliyor.

Ancak Hamas da Gazze'nin kuzeyinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirirken, İsrail ordusu hava ve deniz desteğindeki birliklerinin Filistin topraklarındaki militan altyapısını vurduğunu açıkladı.

Gazze'nin geleceği

İsrail'e milyarlarca dolar askeri yardımda bulunan ABD, sivilleri korumak için daha fazla özen göstermesi çağrısında bulundu ancak Gazze'nin gelecekteki yönetimi konusunda anlaşmazlığa düştüler.

İsrail Başbakanı Binjamin Netanyahu ve ABD Başkanı Joe Biden, neredeyse bir ay sonra Cuma günü yaptıkları ilk telefon görüşmesinde Gazze'nin savaş sonrası geleceğini ele aldılar.

Biden, Netanyahu'nun bir tür Filistin devletini kabul etmesinin hala mümkün olduğunu söyledi, ancak Netanyahu'nun ofisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada İsrail'in "Gazze'nin artık İsrail için bir tehdit oluşturmayacağından emin olmak için Gazze üzerindeki güvenlik kontrolünü elinde tutması gerektiğini" söyledi.

Açıklamada bunun "Filistin egemenliği talebiyle çelişen bir gereklilik" olduğu belirtildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Uganda'daki Bağlantısızlar Hareketi zirvesinde Filistin'in devlet olma hakkının "herkes tarafından tanınması gerektiğini" ve bunun inkarının "kabul edilemez" olduğunu dile getirdi. 

BM Filistinli mülteciler ajansı UNRWA, Gazze'de yaklaşık 1,7 milyon kişinin yerinden edildiğini ve bunların yaklaşık bir milyonunun Refah bölgesinde toplandığını açıkladı.

BM insani yardım kuruluşu OCHA, Gazze genelinde sadece 15 fırının faaliyet gösterdiğini ve su mevcudiyetinin "her geçen gün azaldığını" bildirdi.

BM kuruluşları kıtlık ve hastalık tehlikesi nedeniyle acilen daha iyi yardım erişimine ihtiyaç duyulduğu uyarısında bulundu.

Bölgesel gerilim yükseliyor

Savaş, Lübnan'dan Yemen'e ve ötesine kadar İran destekli Hamas müttefiklerinin karıştığı şiddet olaylarının artmasıyla birlikte bölgesel gerilimin yükselmesine neden oldu.

İran medyası İsrail'in Şam'a düzenlediği saldırıda Devrim Muhafızları'nın Suriye'deki casus şefinin ve dört Muhafız üyesinin öldüğünü duyurdu ve Tahran Dışişleri Bakanlığı'ndan misilleme tehdidi geldi.

Şam saldırısı hakkında yorum yapmaktan kaçınan İsrail, 7 Ekim saldırılarından bu yana Suriye'deki hedeflere yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

İsrail güçleri ile Lübnan'daki İran destekli Hizbullah arasında da düzenli olarak ölümcül çatışmalar yaşanıyor.

Lübnan'ın resmi Ulusal Haber Ajansı Cumartesi günü bir İsrail saldırısında iki kişinin öldüğünü bildirirken, Hizbullah da daha sonra bir savaşçısının öldürüldüğünü açıkladı.

ABD Merkez Komutanlığı, Irak'ın batısında ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından kullanılan bir askeri üssün füze saldırısına uğradığını açıkladı. Saldırının sorumluluğunu Tahran'a bağlı Irak İslami Direnişi üstlendi.

ABD ordusu ayrıca Cumartesi günü, Gazze ile dayanışma amacıyla hayati önem taşıyan Kızıldeniz nakliye yollarında İsrail bağlantılı gemileri vurduklarını söyleyen Yemen'deki Husi militanlarına karşı yeni saldırılar düzenlediğini açıkladı.

İsrail'de seçim çağrıları

Hamas militanları Ekim saldırıları sırasında yaklaşık 250 rehine ele geçirdi.

Kaynaklara göre, İsrail yönetiminde, Gazze'de yaklaşık 132 kişinin kaldığını ve bunlardan en az 27'sinin öldürüldüğü kanısı hakim. 

İsrailliler Cumartesi günü Tel Aviv, Hayfa ve Netanyahu'nun Kudüs'teki konutunun yakınlarında bir araya gelerek rehinelerin serbest bırakılması için harekete geçilmesini talep etti.

Bazıları, Netanyahu'nun savaşı idare eden aşırı sağcı hükümetinin değiştirilmesi için "şimdi seçim" çağrısı yapan pankartlar taşıdı.

İsrail, Hamas'ın Ekim ayında düzenlediği ve çoğu sivil yaklaşık 1,140 kişinin ölümüyle sonuçlanan benzeri görülmemiş saldırılarına karşılık olarak Hamas'ı yok etmeye yönelik operasyon başlatmıştı.