İngiltere'ye seyahatte, aşısını Birleşik Krallık, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcular dışındakiler için karantina devam edecek. (Foto: Depo Photos)

İngiltere'ye seyahatte bu kez ''aşı engeli''

İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı, ancak bu kez aşı engeli getirdi. Türkiye, Covid-19 aşısı geçerli ülkeler grubunda yer almadı. 

İngiltere Ulaştırmadan Sorumlu Bakanı Grant Shapps, Türkiye'nin aralarında bulunduğu 8 ülkenin önümüzdeki haftadan itibaren Covid-19 salgını sırasında İngiltere'nin seyahat için "kırmızı listesinde" olmayacağını açıklamıştı. 

Bu açıklamanın ardından, İngiltere'ye seyahat düzenlemesi kapsamında alınan önlemlerin ayrıntıları duyuruldu. Bu kapsamda, Türkiye'den seyahatte İngiliz vatandaşları ile bu ülkede oturma izni olanlar karantina uygulamasına tabi tutulmayacak. Ayrıca, İngiltere, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde aşılarını yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları yeterli olacak. 

Bu durumda Türkiye'de aşısını yaptırıp İngiltere'ye seyahat edenler için 10 günlük karantina devam edecek. 

Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, bu konuda şu bilgilere yer veridi:

''İngiltere’nin uluslararası seyahatlere ilişkin trafik ışıkları sisteminde 17 Eylül günü yapılan gözden geçirmeyle Türkiye 22 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kırmızı listeden çıkarılmıştır.

Buna göre,

-Ülkemizden İngiltere’ye seyahat, Birleşik Krallık (BK) vatandaşı olmayanlar ve Birleşik Krallık'ta oturum izni olmayanlar için de mümkün hale gelecektir.

-Ülkemizden gelen yolcular için zorunlu otel karantinası uygulaması kaldırılacaktır.

-Ülkemizden İngiltere’ye seyahatlerde, seyahatten önceki son 72 saat içinde yaptırılmış, negatif PCR testi sonucu ibraz etmek gerekecektir.

-Her iki doz aşısını Birleşik Krallık, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları yeterli olacaktır.

-Her iki doz aşısını bu ülkeler haricinde yaptıranlar (ülkemizde yapılan aşılar da halen bu kategoridedir) ile henüz aşılarının her iki dozunu da yaptırmamış olanların ise kalacakları adreste 10 gün süreyle karantinaya girmeleri ve ülkeye girişlerini takip eden 48 saat içerisinde bir PCR testi ve karantinanın 8. gününden itibaren ikinci bir PCR testi sonucu ibraz etmeleri gerekecektir.''