BM tehdit değerlendirme raporuna göre, Taliban kapı kapı ABD ve NATO güçleriyle çalışan kişileri arıyor, intikam planladığına dair korkuları derinleştiriyor.  (Foto: Depo Photos)

BM raporu: ''Taliban kapı kapı insan avı yürütüyor''

Birleşmiş Milletler (BM) tehdit değerlendirme raporuna göre, ''Taliban, kapı kapı ABD ve NATO güçleriyle çalışan kişileri arıyor'' ve intikam almayı planladığına dair korkuları derinleştiriyor.  

Afgan hükümet güçlerini bozguna uğrattıktan ve başkent Kabil'i ele geçirdikten sonra örgüt, iyi hazırlanmış bir halkla ilişkiler saldırısının parçası olarak defalarca tam bir af sözü vermişti.  Ancak söyledikleri ile yaptıkları arasında bir uçurum olduğuna dair artan korkular var.

Örgütün ''işbirlikçileri'' hedef aldığı uyarısı, BM'ye istihbarat sağlayan RHIPTO Norveç Küresel Analiz Merkezi tarafından gizli bir belgede geldi.

Raporun arkasındaki grubun başkanı Christian Nellemann, BBC'ye verdiği demeçte, ''Şu anda Taliban tarafından hedef alınan çok sayıda kişi var ve tehdit çok açık. Taliban'ın, teslim olmadıkça, bu kişiler adına aile üyelerini tutuklayıp, sorgulayıp cezalandıracağı yazılı'' dedi.  

Nelleman, Taliban'ın kara listesindeki herkesin ciddi tehlike altında olduğu ve toplu infazların olabileceği konusunda uyardı.

Öte yandan, yabancı güçler, vatandaşlarını Afganistan'dan çıkarmak için çabalarını sürdürüyor. Bir NATO yetkilisi bugün yaptığı açıklamada, son 5 gün içinde Kabil havaalanından 18 binden fazla kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Aralarında yabancı silahlı kuvvetler için eski tercümanların da bulunduğu yaklaşık 6 bin kişi ise ülkeden ayrılmak üzere bekliyor.  

---/--

''Taliban Hazaraları öldürüyor ve işkence ediyor'' 

Uluslararası Af Örgütü ise Afganistan’ın tamamına hakim olan Taliban’ın ''Şii Hazara azınlık üyelerini öldürdüğünü ve işkence ettiğini ''açıkladı.

Örgütün dün yayınlanan raporuna göre, Taliban Temmuz ayının başlarında Gazni eyaletinin Malistan bölgesinde 4-6 Temmuz arasında Hazara azınlıktan 9 erkeği öldürdü.

Köylüler hükümet güçleri ile Taliban arasında çatışmaların yoğunlaşması üzerine dağlara kaçtıklarını, yiyecek almak için köye gittiklerinde Taliban’ın kendilerini yakaladığını, 6 erkeği bazıları başlarından olmak üzere vurarak öldürdüğünü, 3 erkeğin de işkence ederek öldürdüğünü söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard “bu cinayetlerin soğuk kanlı vahşeti Taliban’ın geçmişteki sicilini hatırlatıyor ve Taliban yönetiminin neye benzeyeceği konusunda korkutucu bir gösterge” dedi. Callamard, “bu hedef seçilerek işlenen cinayetlerin, Afganistan’da Taliban yönetiminde etnik ve dini azınlıkların özellikle risk altında olduğunu kanıtlıyor” ifadesini kullandı. 

Af Örgütü BM’yi olayları soruşturmaya ve risk altında olanları korumaya çağırdı.

Afganistan’daki üçüncü büyük etnik grubu oluşturan Hazaralar, Moğol ve Orta Asya kökenli. Efsanelere göre Cengiz Han ve onun Afganistan’ı işgal eden askerlerinin soyundan gelen Hazaralar Şii ve Afganistan’ın 39,9 milyonluk nüfusunun yüzde 9’unu oluşturuyor. Hazaralar Taliban’ın ilk yönetimi döneminde şiddetle bastırılmış ve katliamlara maruz kalmıştı.

Taliban üç gün önce Hazaraların Taliban’a direnişinin sembolü olan Abdulali Mezari’nin heykelini havaya uçurmuştu. Şii lider Mezari, 1996’de Taliban tarafından idam edilmişti.