KKTC'de, Başbakan Ersan Saner istifa etti. UBP-DP-YDP ortaklığındaki üçlü koalisyon hükümeti 10 ay görev yaptı. (Foto: KKTC Başbakanlık)

KKTC: UBP-DP-YDP hükümeti 10 ay görev yaptı

Başbakan Ersan Saner’in bugün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a istifasını sunduğu Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ortaklığındaki üçlü koalisyon hükümeti 10 ay görev yaptı.

25 milletvekili ve bağımsızların desteğiyle kurulan hükümetin 10 aylık görev sürecinde, kabinesinde değişikliğe de gidildi, YDP’den bir istifayla koalisyon hükümetinin Meclis’teki sandalye sayısı 24’e düştü.

Meclis yaz tatiline girmeden Cumhuriyet Meclisi’nde çoğunluk sorunu yaşamaya başlayan hükümetin sıkıntısı, yeni yasama döneminde de sürdü. 

Özellikle son günlerdeki çoğunluk sorunu hükümetle muhalefet arasında tartışmaları büyüttüğü gibi bu konu ortaklar arasında da sıkıntıya neden oldu. Erken seçim tarihinin ne olacağıyla ilgili tartışma da gündemdeki en sıcak konu oldu.

Hükümet 9 Aralık 2020’de kurulmuştu

Hükümet, Saner’in UBP Genel Başkan vekilliği döneminde kuruldu. Hükümet protokolü, 8 Aralık’ta 2020’de imzalandı. Bakanlar Kurulu listesi 9 Aralık 2020’de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunulup onaylandıktan sonra10 Aralık’ta Cumhuriyet Meclisi’nde okundu. Hükümet programı 19 Aralık’ta Meclis’e sunuldu ve güvenoyu aldı ve böylece UBP Genel Başkanı Saner, KKTC’nin 14’üncü Başbakanı oldu.

Bakanlık dağılımı

UBP, hükümette Başbakanlık ve 7 Bakanlık, DP 2 Bakanlık, YDP de 1 Bakanlıkla temsil edildi.

Buna göre, Saner’in başkanlığında kurulan hükümette Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı (YDP), İçişleri Bakanı Kutlu Evren (UBP), Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel (UBP), Maliye Bakanı Dursun Oğuz (UBP), Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu (UBP), Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu (UBP), Sağlık Bakanı Ali Pilli (UBP), Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu (UBP), Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu (DP), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman (DP) oldu.

Saner, hükümet kurulduktan yaklaşık 3 ay sonra, 20 Şubat’ta kabinesinde değişiklik yaptı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli görevden alındı, yerine Ünal Üstel atandı. Üstel’den boşalan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na ise UBP Gazimağusa Milletvekili Resmiye Canaltay getirildi.

Çalışma Bakanı Çağman

DP Girne Milletvekili Koral Çağman, 25 Haziran’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinden istifa etti, ancak 15 Temmuz’da yeniden bu göreve atandı.

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle sandalye sayısı 49’a düşen Cumhuriyet Meclisi’nde şu anda UBP’nin 20, CTP’nin 12, HP’nin 6, DP’nin ve TDP’nin 3’er, YDP’nin 1 milletvekili bulunuyor.

HP’den istifa eden 3, YDP’den istifa eden bir milletvekili ile Meclis’teki bağımsız vekil sayısı 4 oldu.

KKTC: UBP Şubat 2022'de erken seçim yapılmasını istiyor

Müstafi Başbakan Saner, erken seçimin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti ve Meclis'in miadını doldurduğunu söyledi.

Şubat'ta erken seçim

Ersan Saner, Ulusal Birlik Partisinin Meclis Grubu’nun toplantısından sonra açıklamalarda bulundu.

Erken seçimin kaçınılmaz olduğunu anlatan Saner, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın izleyeceği yöntem çerçevesinde UBP’nin erken bir seçime hazır olduğunu belirtti. Saner, “Artık Meclis miadını doldurmuştur. Görevini tamamlamıştır. Erken seçim kaçınılmazdır. Amaç, bir an önce erken seçime gitmek ve yeni parlamentonun oluşumunu sağlamaktır” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Saner, bir soru üzerine, “UBP Grubu’nun 6 Şubat 2022’de erken seçime gidilmesi yönünde bir kararı var. Parti Meclisi’nde de bu konuda sorun olmadığını biliyorum” dedi.

Ersan Saner, UBP’nin tek başına iktidara geleceğine olan inancını dile getirerek, bunun, erken seçimle ilgili adım atmalarındaki en önemli unsur olduğunu kaydetti.

Muhalefet partilerini de eleştiren Saner, azınlık hükümetini kurarken şu anda muhalefette olan “gerek CTP’nin, gerekse HP’nin bir icraat hükümeti kurma arzusu içinde olmamalarından dolayı” azınlık hükümeti kurmak zorunda olduklarını anımsat