Kılıçdaroğlu, ''Herkesin 'başımızın üzerinde yeri vardır'' diyeceği bir cumhurbaşkanına ihtiyaç olduğunu'' söyledi. (Foto: CHP)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanının ''bir partinin genel başkanı değil, bütün vatandaşları kucaklaması'' gerektiğini belirterek ''Herkesin 'başımızın üzerinde yeri' vardır diyeceği bir cumhurbaşkanına ihtiyaç var'' dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, bu yıl 660'ıncısı  yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivana altın kemeri takmak ve partisince düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Edirne'yi ziyaret etti. 

Kılıçdaroğlu, bir otelde muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, son günlerde gündemde olan cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki düşüncelerini de şöyle açıkladı: 

''Ali mi olsun? Veli mi olsun? Anketler geziyor. Önce ülkesini seven her vatandaşın elini vicdanına koyup şunu düşünmesi lazım:  Bu memlekete nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı? Asıl sorumuz bu olmalı. Öyle bir Cumhurbaşkanı olmalı ki 83 milyonu kucaklamalı. Sen doğuda, batıda yaşadın... Hayır efendim, bu memlekette yaşıyorsan, bayrağınla, vatanınla hiçbir problemin yoksa 83 milyonu kucaklamalı. Cumhurun başkanı olmalı, yani tarafsız olmalı, yani bir partinin genel başkanı değil, bütün vatandaşları kucaklamalı. Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin günün 24 saati konuşması doğru değil. Çok önemli günlerde, çok önemli zamanlarda açıklama yapar ve bütün vatandaşlar da dikkatle dinler. Klasik deyimle cumhurbaşkanı her şeye maydanoz olmaz'' dedi.

''Herkesin 'başımızın üzerinde yeri' vardır diyecek bir cumhurbaşkanına ihtiyaç vardır'' diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı'nın yaşantısıyla topluma örnek olması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Herkes bilmeli ki seçtiğimiz cumhurbaşkanı mütevazı, dürüst, mal varlığı dolayısıyla birilerinin tehdidine maruz kalamaz, ahlaklı, vatandaşı ile muhatap olurken alçak gönüllüdür. Cumhurbaşkanı böyle olmalı. Cumhurbaşkanı arıyorsak niteliklerini önce kafamızda oluşturmalıyız. Sevecen bir insan, adaletli olmak zorundadır. Adaletin yanında durmak zorundadır. O zaman diyeceğiz ki, evet bizim seçtiğimiz cumhurbaşkanı adaletli bir cumhurbaşkanıdır. Yaşayışıyla topluma örnektir diyebileceğiz. Onurlu ve başı dik gezen biri olmalıdır. Birilerinin önünde eğilmeyen, tehdit edilmeyen, tehdit edildiğinde de gerektiğinde meydan okuyan, 'araştırmazsanız namertsiniz' diyen niteliklere sahip olan bir cumhurbaşkanı olmalıdır. Cumhurbaşkanı vatandaşın kimliği, inancı ve yaşam tarzına müdahale etmemeli, her vatandaşı kucaklamalıdır.''

Kemal Kılıçdaroğlu, seçilecek cumhurbaşkanının yargı ve meclis üzerindeki siyasi vesayeti kaldırma ve darbe hukukunun üzerindeki kalıntıları temizleme sözü vermesi gerektiğini ifade ederek, ''Eğer bunlar olmazsa Türkiye demokrasisinde ciddi yaralar var ve bunlar kapanmaz. Cumhurbaşkanlığının birinci sınıf demokrasiyi hedeflemesi lazım, bunun mücadelesini yapması lazım. Parlamentonun üzerindeki vesayeti sonlandırması lazım. Milletvekili seçiyorsunuz. Allah aşkına gerçekten milletvekili mi seçiyorsunuz? Liste geliyor, altına mühür basıyorsunuz. Gerçek demokrasilerde milletin vekilini millet seçer. Siz liste seçiyorsunuz milletvekili seçmiyorsunuz. O zaman meclisteki yansımaları böyle olur. Seçilen vekil vesayetin altında kalıyor'' dedi.

''Muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi gerekiyor''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasinin güçlendirilmesinin istenmesi halinde yapılması gereken şeylerden birisinin muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi olduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, CHP olarak muhtarlık kanun teklifi hazırladıklarını belirterek, ''Muhtarlar için küçük oy verme kağıtları var. Beğenmediğiniz muhtarın kağıdını alıp çıkıyorsunuz, yeni gelecek kişi için kağıt yok. Belediye başkanları, milletvekilleri herkes için var, ama muhtarlar için yok. Sizin için de olmalı. Gelecek diğerleri gibi oy pusulasını atacak. Bu zor değil, çok kolay. Birleşik oy pusulası olması muhtarlık kurumuna ciddiyet kazandırmak demektir'' dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, muhtarların yetkilerinin artması, seçimlerde oy pusulalarında muhtarların da fotoğrafının olması, her muhtara ayrı bütçe, muhtarlık binalarının geliştirilmesi ve muhtarlara yardımcı bir kişi tahsis edilmesi gibi konularla ilgilide açıklamalarda bulundu.

Kıymet Teyze'nin Parkı

Edirne’de evinin önündeki park alanına inşaat kazısı için gelen kepçenin önüne oturarak, parkın yıkılmasını engelleyen Kıymet teyzenin mücadelesi mutlu sonla noktalandı.

2014 yılında Belediye Başkanı olarak seçildikten sadece 13 saat sonra Kıymet teyzeye söz vererek, bu mücadeleye destek olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 7 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından Kıymet Teyze Parkını, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve direnişin simgesi Kıymet Peker ile birlikte yaptı.

Parkın inşaat alanı olmaması için mücadele veren Kıymet Teyze’ye yürekten teşekkür ettiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Belediye Başkanımız dedi ki, ‘Belediye başkanıyız geliriz, gideriz ama hiçbir çocuğun yatağa aç girmesini istemeyiz’ Belediye Başkanlarımız ebetteki çocuklarımızın yatağa aç girmesini istemeyeceklerdir. Ellerinden gelen bütün çabayı göstereceklerdir. Ama belediye başkanlarımız çok iyi biliyorlar ki bir kentin yeşilliğe, ağaca, kuşlara ihtiyacı var. Dolayısıyla o parklarda oturacak, torunları ile birlikte gezecek, hayatı bir anlamda özümleyecek alanlara da ihtiyacı var. Zaten kent dediğiniz aynı zamanda park demektir, yeşillik demektir. Kent içinde yaratılan ormanlar demektir. Edirne’ye bakıldığında da olağanüstü bir coğrafyası ve görkemli bir tarihi var. Bu tarihi korumamız gerekiyor. Kıymet teyzenin adının da buraya verilmesi çok daha önemli. Biz ağacımızı korumak istiyoruz. Kuşu korumak istiyoruz. Sokaklarda gezen bizim dışımızdaki canlıları korumak istiyoruz. Biz hep beraber bir arada yaşamak istiyoruz. Torunlarımızla, yaşlılarımızla beraber bir arada huzur içinde yaşamak istiyoruz. Ben Bu parkı Edirne’ye kazandıran ve daha önemlisi, bu mücadelenin koç başlığını yapan ve Kıymet teyzemin adını da bu parka veren Belediye Başkanıma yürekten teşekkür ediyorum.''

Daha sonra Kıymet Teyze Parkı ile aynı anda Edirne Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin Parkı ile Tahsin Başkan Parkı’nın açılışı da gerçekleştirildi.

Ağadan Edirne'ye kreş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 11 yıl Kırkpınar Ağalığı yapan ve ebedi 3 altın kemerin sahibi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in Edirne’ye kazandırdığı, Edirne Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin açılışı gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kentte yaşanıyorsa, kadını ve erkeği birlikte çalışılıyorsa sonuçta kadının çocuğunu güven içinde bırakacak bir yere ihtiyacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Kadın çocuğunu güven içerisinde bırakacak alışverişe gidecek, taziyeye gidecek, gezmeye gidecek. Dolayısıyla gözü arkada kalmayacak. Çocuğum kreşte besleniyor, altı temizleniyor, eğitiliyor, şarkılar öğreniyor, türküler öğreniyor ve dolayısıyla hayatın her alanını öğrenmek için önemli bir adım atmış oluyor. Anneler için çok değerli kreş. Kreş açma kararı veren ve bu kreşin yapımı için büyük emek harcayan Ağamıza ve Belediye Başkanımıza hepinizin huzurunda yürekten teşekkür ederim.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlar eğitime büyük yatırım yaptılar. Cumhuriyetin kuruluşunda erkeklerde okuma/yazma oranı bütün Türkiye’de yüzde 8. Yüz erkekten sadece 8’i okuma-yazma biliyor. Kadınlarda okuma-yazma oranı binde 8. Bin kadından sadece 8’i okuma-yazma biliyor. Bazıları diyor ya demokrasiye hemen geçseydik. İyi geçelim de Hakkari’ye koyacağımız sandığın başına bir okur-yazar, bir sandık görevlisi gerekiyordu. Okur-yazar yok. Köy endüstrilerinin kuruluş felsefesi budur zaten. Eğitime bu kadar önem verilmesinin temel felsefesi budur. Sınıf atlamak istiyorduk. Çağdaş uygarlığı yakalamak istiyorduk. Daha güzel bir Türkiye, daha uygar bir Türkiye bunu yakalamak istedik ve bunun mücadelesini verdik. Bu kreş bu mücadelede atılan adımlardan birisidir.''

Konuşmalar sonrası kreşin açılışı yapıldı.