Sanayi üretimi Ağustos’ta yüzde 5,4 arttı. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri ciro endeksi de yüzde 4 artış gösterdi. (Foto: Depo Photos)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Sanayi Üretim Endeksi, Ağustos 2021” verilerini yayımladı.

Verilere göre, sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık yüzde 13,8 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Ağustos ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 14,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 9,4 arttı.

Sanayi üretimi Ağustos’ta, bir önceki aya göre yüzde 5,4 artış gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Ağustos ayında imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,3 artarken, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi binde 2 azaldı.

Toplam ciro arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Ciro Endeksleri, Ağustos 2021” bültenini yayımladı.

Bültene göre, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, Ağustos ayında yıllık yüzde 48,1 arttı.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; Ağustos ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 56,7, inşaat ciro endeksi yüzde 36,8, ticaret ciro endeksi yüzde 39,1, hizmet ciro endeksi yüzde 66,9 artış gösterdi.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi Ağustos ayında aylık olarak yüzde 4 arttı.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; Ağustos ayında aylık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 5,5, inşaat ciro endeksi binde 5, ticaret ciro endeksi yüzde 3,9, hizmet ciro endeksi yüzde 2,1 artış gösterdi.

Perakende satış hacmi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Perakende Satış Endeksleri, Ağustos 2021” verilerini açıkladı.

Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 7,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 23,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6 artış gösterdi.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ağustos’ta, bir önceki aya göre ise binde 3 arttı.  Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,8 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,9 azaldı.

Cari fiyatlarla perakende ciro Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,3 arttı.  Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 33,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 43,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 27,7 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro Ağustos’ta, bir önceki aya göre ise yüzde 1,8 artış gösterdi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,8 artarken, otomotiv yakıtı satışları binde 4 azaldı.