ILO raporuna göre, 2014'den bu yana zorla çalıştırmadan elde edilen yasadışı kazanç yüzde 37 oranında arttı. (Foto: ILO)

Zorla çalıştırmadan elde edilen gelir yüzde 37 arttı

Uluslararası Çalışma Örgütü, 2014 yılından bu yana zorla çalıştırmadan elde edilen yasadışı kazancın yüzde 37 oranında arttığını duyurdu.

BM Çalışma Örgütünün Kâr ve Yoksulluk Raporuna göre, dünya genelinde zorla çalıştırılan insan sayısının 10 yılda önemli ölçüde arttı ve zorla çalıştırmadan elde edilen kâr payı çok yükseldi.

Bu durum özellikle cinsel sömürü için geçerli. Raporda belirtildiğine göre, fuhuş, dünya genelinde zorla çalıştırmadan elde edilen kârın üçte ikisini oluşturuyor ve buradan elde edilen kazanç sanayi, hizmetler ve tarım gibi diğer sektörlerin önünde yer alıyor.

Cinsel sömürüden sonra en yüksek yasadışı kazancın elde edildiği sektörler sanayi (32 milyar avro), hizmetler (19 milyar), tarım (4,6 milyar) ve ev işçiliğidir (2 milyar) olarak sıralanıyor.

Avrupa ve Orta Asya'da daha fazla

Coğrafi bölgelere göre en yüksek kâr Avrupa ve Orta Asya'da elde ediliyor. Zorla çalıştırmadan elde edilen toplam yıllık yasadışı kazanç Avrupa ve Orta Asya'da 77 milyar avro olarak tahmin ediliyor. Daha sonra Asya ve Pasifik (57 milyar avro), Amerika (47 milyar), Afrika (18 milyar) ve Arap devletleri (16,5 milyar) geliyor.

ILO araştırmacıları, kârlardaki baskın artışın, zorla çalıştırılan insan sayısındaki büyümenin yanı sıra kurbanların sömürülmesinden elde edilen daha yüksek kârlardan kaynaklandığını belirtiyor.

Raporda, zorla çalıştırmanın yolsuzluğu teşvik edebileceği, suç şebekelerini güçlendirebileceği ve daha fazla sömürüyü teşvik edebileceği kaydediliyor.

ILO, zorla çalışmanın önlenmesi için, devletlere uluslararası sözleşmelere uyma çağrısında bulunuyor ve 2014 protokolünü imzalamaya davet ediyor. 

Yaklaşık 60 ülke tarafından imzalanan bu protokol, hükümetlere önleme kampanyaları ve en savunmasız durumdakiler için sosyal güvenliğin geliştirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi eylem tavsiye ediyor.