Dünya liderleri, ABD'de 2001 yılında yaşanan 11 Eylül terör saldırılarının 20. yıldönümünde mesajlar yayımladılar. (Foto: Depo Photos)  

KONULAR

Dünya liderleri 11 Eylül'ün yıldönümünü mesajlarıyla andı

Avrupa ve dünyanın dört bir yanındaki liderler, ABD'de 2001 yılında 4 dört uçağın kaçırıldığı ve kasıtlı olarak ABD binalarına uçarak binlerce ölüme neden olduğu 11 Eylül terör saldırılarının 20. yıldönümünü anmak için mesajlar yayımladı.  

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter hesabından "11 Eylül'de hayatlarını kaybedenleri anıyor ve onlara yardım etmek için her şeyi riske atanları onurlandırıyoruz. En karanlık, en zorlu zamanlarda bile insan doğasının en iyileri parlayabilir. AB, nefrete karşı özgürlük ve merhameti savunmada ABD'nin yanındadır" dedi.  

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel  ise ''Korkunç saldırılar 20 yıl önce tarihin akışını değiştirdi. Pek çok ilk müdahale görevlisinin ve yardım görevlisinin asil fedakarlıklarını hatırlıyoruz. AB, terörizme ve aşırılıkçılığın her türlüsüne karşı devam eden mücadelede ABD'nin ve Başkanı Joe Biden'ın yanındadır'' dedi.

Fransızca ve İngilizce olarak iki dilde tweet atan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron , ABD bayrağı emojisiyle "Biz her zaman özgürlük için savaşacağız" dedi. Macron'un mesajına Fransa'da dalgalanan ABD bayrağının kısa bir filmi eşlik etti.  

Merkel: ''Taliban'la kolay olmayacağını bilsek de...''

Almanya Başbakanı Angela Merkel de , Batılı güçlerin son zamanlarda Taliban kontrolündeki Afganistan'dan çekilmesine atıfta bulunarak, mücadelenin henüz bitmediğini belirtti.  

Merkel, yaptığı konuşmada şunları kaydetti:  

"Güvenliğimizi tehlikeye atan terörizmi yenebilmiş olsak da, şu anda tüm hedeflerimize ulaşamadığımızı kabul etmek zorunda kaldık. Bizim için, Taliban'la bunun kolay olmayacağını bilsek de, başardıklarımızı, kız çocuklarının eğitimini ve benzerlerini korumak bizim için önemli. Her şeyden önce, ihtiyacı olan vatandaşları getirmek,  Almanya'yı ve onları korumak  ahlaki bir yükümlülüğümüz olduğunu düşündüğümüz bir şeydir'' dedi.  

Johnson: ''İnancımızı sarsamadılar''

İngiltere Başbakanı Boris Johnson , tweet'i için üç dakikalık bir konuşma kaydederek , "Teröristler acı ve ıstırap yüklerini empoze ederken ve bugün tehdit devam ederken, şimdi 20 yıllık perspektifle söyleyebiliriz ki, özgürlük ve demokrasiye olan inancımızı sarsamadılar, milletlerimizi birbirinden uzaklaştıramadılar, değerlerimizden vazgeçmemize, sürekli korku içinde yaşamamıza neden olmadılar'' dedi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth kişisel bir mesaj göndererek, dualarının ABD’de 20 yıl önce terör örgütü El Kaide’nin saldırılarında hayatını kaybedenlerle olduğunu belirtti. Kraliçe mesajında,''11 Eylül 2001’deki korkunç saldırıların 20. yıl dönümünde ailemin ve tüm milletin düşünceleri ve duaları kurbanlar, hayatta kalanlar ve geride kalan aileleri ile birlikte'' dedi.  

İsviçre hükümeti Tweet'inde, "Terörün her yerde ve her zaman koşulsuz olarak reddedildiğini teyit ederek", ülkenin Cumhurbaşkanı Guy Parmelin'in "tüm kurbanlarıyla dayanışmasını ifade ettiğini" kaydetti.

Morrison: ''Kırılgan olduğunu hatırlattı''

Benzer şekilde, İtalya cumhurbaşkanı Sergio Mattarella , "İtalya, herhangi bir terör tehdidine karşı ABD ve diğer müttefikleriyle dayanışma içindedir" dedi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison bir görüş yazısında şunları ifade etti:

"11 Eylül bize özgürlüğün her zaman kırılgan olduğunu hatırlattı. Ronald Reagan'ın dediği gibi, 'her nesil tarafından sürekli olarak savaşılmalı ve savunulmalıdır'. O gün her yerde özgür halklara bir saldırıydı. Yaşam tarzımıza ve liberal demokrasinin değerlerine bir saldırıydı. O gün çektirilen acılara rağmen, teröristler nihayetinde kararlılığımızı kırma ve hayat yolumuzu değiştirme girişimlerinde başarısız oldular.''

Türkiye, bir kez daha kınadı

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,  ''saldırının mağdurlarının ve yakınlarının acılarını paylaşmaya devam ediyoruz'' denilerek, şunlar kaydedildi:  

''11 Eylül saldırıları ve sonrasındaki küresel gelişmeler, terörizmle mücadelede terör örgütleri arasında ayrım yapmadan uluslararası işbirliğinin gerekliliğini ortaya koymuştur. Türkiye, bu çerçevede uluslararası toplumun diğer üyeleriyle işbirliği içinde terörle mücadeleyi sürdürmekte kararlıdır.''

Öte yandan Taliban, saldırıların yıldönümünde Afganistan'ın cumhurbaşkanlığı sarayı üzerinde bayraklarını dalgalandırdı. Taliban'ın bayrağı dün kaldırdığı, bugün ise yeniden astığı belirtiliyor. 11 Eylül saldırıları, Taliban'ın önceki yönetimi altında ülkede serbestçe faaliyet göstermesine izin verilen El Kaide tarafından gerçekleştirilmişti.