Erdoğan, ''Amerika’daki liderlerin hiçbiri ile böyle bir konum yaşamadım'' dedi. Rusya'da yapacağı görüşmede de ''farklı yaklaşımlar beklediğini'' söyledi. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Bir dost ülke olarak da Sayın Putin’den, daha doğrusu Rusya’dan bir dayanışmamızın gereği olarak, farklı yaklaşımlar bekliyorum'' dedi.

Erdoğan, Üsküdar’daki Hazreti Ali Camisi’nde cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündemdeki konuları ilişkin sorularını yanıtladı. ABD ziyaretinin değerlendirmesine yönelik bir soru üzerine, Erdoğan şunları söyledi:

“Amerika ile ilgili münasebetler konusunda sorulan bir soru üzerine, şu ana kadar beklediğim Sayın Biden ile olan görüşmeler de o istenilen neticedeydi dedim. Şu anda da aynı şeyi düşünüyorum, aynı şeyi söylüyorum. Zira iki NATO ülkesi olarak bizim çok daha farklı bir konumda olmamız gerekir. Eğer beklenen noktada değilsek, bunları da ifade etmek gerekir. Çünkü ben şu ana kadar Amerika’daki liderlerin hiçbiri ile böyle bir konum yaşamadım. Ama şu anda maalesef böyle bir durumdayız ve Amerika’da bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak bu olmamalı. İki, terör örgütleriyle ilgili mücadelede maalesef Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üzerinde destek veriyor ve onlarla mücadele etmesi gerekirken mücadeleyi bırakın tam aksine onlara yüklü miktarda silah, araç, gereç destekleri veriyor. Tabii bir NATO ülkesi bu tür yaklaşımlar olduğu sürece, bizim de bunları tüm dünya kamuoyuyla paylaşmamız gereklidir.”

''Rusya'dan farklı yaklaşımlar bekliyorum''

Erdoğan, gelecek hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmede ''Türkiye’nin Suriye politikasına ilişkin ne tür mesajlar vereceğinin'' sorulması üzerine, şunları söyledi: 

 “Zira, Suriye’de rejim, maalesef... Burada bizim için ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. Burada bir dost ülke olarak da Sayın Putin’den, daha doğrusu Rusya’dan bir dayanışmamızın gereği olarak, farklı yaklaşımlar bekliyorum. Bu mücadeleyi de güneyde birlikte yürütmemiz lazım. Şu anda görüldüğü gibi Amerika Suriye ile de pek şu anda ilintili değil. Burada şimdi kim var? İran var, Rusya var, biz varız. Hakikaten orayı bir barış havzasına dönüştüreceksek, bunu nasıl yaparız, bunu aramızda görüşmemiz, paylaşmamız şart ve bunları görüşeceğiz. Kaldı ki bir de Rusya ile ikili münasebetlerimizi çok daha ileri taşımanın gayreti içindeyiz. Zira hedefimiz 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak. Bu ticaret hacmine ulaşmayı da eğer kendimize belirlediysek, bunu da kendimiz için gerekli koyuyorsak bizim münasebetlerimizin çok çok farklı olması lazım.”

''Taviz vermeden devam edeceğiz''

Erdoğan, okulların açılmasıyla Covid-19 delta alttürü kaynaklı vakaların okullarda görüldüğü ve olası ek önlemlere ilişkin bir soruyu yanıtlarken, yeni Bilim Kurulu’nun ilgi alanında olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ben Bakanıma, Bilim Kurulu’nda konuyu çok farklı bir yere taşımanız lazım ve alınacak tedbirler özellikle gerek halkımızda gerekse ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine yönelik çok daha farklı olmaması lazım dedim. Ama dün Bakanımla da yaptığım görüşmede, ‘Başta maske olmak üzere bunlardan da taviz veremeyiz’ diyor. ‘Bundan taviz veremeyiz’ dediğine göre, demek ki Bilim Kurulu’nun maske konusunda bir hassasiyeti var. Bunun da çarşıda, pazarda, sokakta, kapalı mekânlarda olduğu bir gerçek. Bundan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Özellikle ben vefata çok önem veriyorum. Vefatla birlikte vakaların asgariye inmesi, inanıyorum ki bu mücadelede bizim başat tedbirlerimiz olacak.”