Niğde’nin merkez ilçeye bağlı Gümüşler (eski) beldesindeki altın+gümü maden sahasındaki dört parsel için acele kamulaştırma kararı alındı. (Harita: TKGM)

Niğde’de altın-gümüş maden sahasında kamulaştırma kararı

Niğde’nin merkez ilçeye bağlı Gümüşler (eski) beldesindeki maden sahasındaki dört parsel için acele kamulaştırma kararı alındı. 

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda “Niğde ili sınırları içerisinde bulunan S:201901076 numaralı IV. Grup maden (altın+gümüş) işletme ruhsatlı sahada, ruhsata konu madenlerin üretimi için ihtiyaç duyulan ekli listedeki taşınmazların Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafında acele kamulaştırılmasına” karar verildiği belirtildi. 

MAPEG kayıtlarına göre, kararda yer verilen ruhsat numarası Niğde-Çamardı bölgesinde altın+gümüş arama faaliyetine ilişkin işletme ruhsatını kapsıyor. Ulukışla-Bolkardağ bölgesine kadar uzanan saha başta altın, gümüş ve civa olmak üzere birçok maden yönünden zengin bir alan. 

Yapılan araştırmalara göre bölge mermer yataklarının yanı sıra altın, gümüş, civa, demir, bakır, kurşun ve çinko maden rezervlerine sahip. Ayrıca toprak türleri bakımından da kendine özgü bir yapısı var. 

İşletme ruhsatı 

MAPEG'in 29 Kasım 2022 tarihli "Uygun bulunan işletme ruhsatı talepleri" listesine göre, kamulaştırma kararında yer alan S:201901076  numaralı sahada işletme ruhsatı uygun görülen şirket ise Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler San. ve Tic. A.Ş.

Eczacıbaşı Topluluğu bünyesindeki şirketin internet sitesinde “Eczacıbaşı Topluluğu’nun doğal kaynaklar şirketi olan Esan, Türkiye'nin önde gelen endüstriyel mineral ve metalik mineral üretici ve ihracatçılarından biridir. Esan, seramik sektörünün yüksek kalite hammadde ihtiyacını karşılamak için 1978 yılında kurulmuştur” bilgisine yer veriliyor. 

2012 yılındaki sermaye artırımı kayıtlarına göre şirketin ortaklık yapısında Eczacıbaşı Holding AŞ, Vitra Karo San. ve Tic. AŞ, Bülent Eczacıbaşı, Faruk Eczacıbaşı ile Yapı İş Yatırım, Emlak ve İnşaat AŞ yer alıyor.