Avrupa Parlamentosu Başkanlığına, muhafazakar kanattan, Maltalı Roberta Metsola seçildi. (Foto: R.Metsola / Sosyal medya)

Avrupa Parlamentosu başkanlığına Roberta Metsola seçildi
 

Avrupa Parlamentosu, Maltalı muhafazakar politikacı Roberta Metsola'yı yeni başkan olarak seçti.

AB meclisinin 20 yıl sonra ilk kadın başkanı  olan Metsola, 11 Ocak 2022'de  65 yaşında ölen İtalyan sosyalist David Sassoli'nin yerini aldı.

Strasburg'da genel kurulda toplanan Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada Metsola, kullanılan 616 oydan 458 oyla AP Başkanlığına seçildi. 43 yaşına giren Roberta Metsola, böylece bu pozisyonu elinde tutan en genç kişi oldu.

Avrupa Parlamentosu başkanlığı için diğer adaylar Sira Rego (Avrupa Birleşik Solunun Konfederal Grubu - Kuzey Yeşil Solu), Kosma Zlotowski (Avrupa Muhafazakarları ve Reformcular Grubu) ve Alice Bah Kuhnke (Yeşiller Grubu) idi.

Bir avukat olan Roberta Metsola, Malta Üniversitesi ve Avrupa Komisyonu tarafından kurulan lisansüstü eğitim kurumu olan Bruges'deki Avrupa Koleji mezunu ve  Avrupa Demokratik Öğrencilerinin Genel Sekreteriydi. Malta'nın AB Temsilciliği'nde (2004-2012) ataşe olarak çalıştı ve 2012-2013 yılları arasında AB'nin Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a danışmanlık yaptı.

Milletvekillerinin kürtaj karşıtı duruşuna rağmen Metsola'yı başkan seçmeleri bekleniyordu. Metsola bu görevi iki buçuk yıl sürdürecek.

Yasama tekliflerini kabul eden ve değiştiren ve AB bütçesine karar veren parlamentonun, 1979'da doğrudan seçilmiş bir meclis haline gelmesinden bu yana, her ikisi de Fransız olan Simone Veil ve son olarak Nicole Fontaine olmak üzere yalnızca iki kadın başkanı vardı.