ABD'nin bölgesel operasyonlardan sorumlu Müşterek Kurmay Başkan Yardımcısı Tümg. Taylor, Kabil'deki saldırının bir canlı bomba eylemi olduğunu açıkladı. (Foto: Depo Photos)

Pentagon: ''Kabil havaalanında ikinci bombacı yok, ek saldırılara hazırız''

Pentagon, Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndaki Abbey kapısında sadece bir patlama olduğunu belirtti.  

Bölgesel operasyonlardan sorumlu Müşterek Kurmay Başkan Yardımcısı, Tümgeneral William H. Taylor, düzenlediği basın toplantısında, saldırıyı yalnızca bir canlı bombanın gerçekleştirdiğini, 2 bombacı ve 2 ayrı patlama olduğu yönündeki önceki değerlendirmesini düzelttiğini kaydetti.

Taylor, '''Baron Oteli'nde veya yakınında ikinci bir patlama olmadığını, bunun bir intihar bombacısı olduğuna inanmadığımızı sizin için teyit edebilirim. Bu raporun nasıl yanlış verildiğinden emin değiliz'' dedi.  

Pentagon, ilk açıklamalarında Baron otelinin dışında ikinci bir patlama olduğunu kaydetmişti.

Taylor, saldırıda yaralanan ABD askerlerinin Almanya'daki ABD Ramstein Hava Üssü'ne indiğini ve tedavi için Landstuhl Bölgesel Tıp Merkezine nakledildiklerini belirtti.  

Pentagon'a göre, saldırıda en az 18 ABD askeri yaralandı ve en az 90 Afganla birlikte 13'ü öldü.

Taylor, ayrıca son 24 saat içinde Kabil'den 300'den fazla Amerikalının tahliye edildiğini, bugüne kadar yaklaşık 5 bin 100 ABD vatandaşının tahliye edildiğini kaydetti.

Pentagon sözcüsü John Kirby ise ABD'nin Kabil havaalanından insanları tahliye etme misyonunun son tarihi olan 31 Ağustos'a kadar devam edeceğini söyledi.

Kirby, ABD ordusunun ek saldırılara hazır olduğunu belirterek, ''Hala inandırıcı tehditler olduğuna inanıyoruz'' dedi. 

Kirby, saldırıyı üstlenen IŞİD-Horasan'ı (IŞİD-H)  ''çok ciddiye aldığını" ifade etti ve ''Açıkçası bunlar ciddi bir terör tehdidi.  Tehdidin gerçek olduğunu düşünüyorum ve kimse bu tehdidin büyümesini görmek istemiyor. 20 yıl önce olduğu gibi yine Afganistan'dan anavatana yönelik saldırıların yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

2011'den bu yana yaşanan kanlı saldırı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de havaalanı dışında dün girişilen bombalı saldırılar, 2011’den bu yana yapılan saldırıların en büyüğü oldu ve bu ülkede ABD’yi hedef alan saldırılara bir yenisi daha olarak eklendi.

Havaalanı yakınlarında dün meydana gelen iki patlamada 13’ü Amerikalı asker olmak üzere 85 kişi ölmüş, 18’i Amerikalı olmak üzere yaklaşık 160 kişi yaralanmıştı. Ölen ve yaralananların sayısı henüz tam olarak bilinmiyor ve sayının artmasından endişe ediliyor.

IŞİD’in Afganistan kolu olarak duyurulan IŞİD-K’ya bağlı iki kişi, kendisini havaya uçurmuş, daha sonra da IŞİD militanları kalabalığını üzerine ateş açmıştı.

ABD’nin tarihindeki en uzun savaş olarak kayıtlara geçen Afganistan macerasında 1.900’dan fazla Amerikan askeri hayatını kaybetti.

Afganistan’da ABD’yi hedef alan en büyük saldırı, 6 Ağustos 2011’de meydana gelmiş, Vardak ilinde bir Amerikan Chinook helikopteri Taliban güçlerince düşürülmüş ve 30 Amerikalı, 7 Afgan ve bir sivil tercümen askeri ölmüştü.

28 Haziran 2005’te de yine Taliban güçlerinin Kunar ilinde vurduğu bir başka Chinook helikopterinde 16 Amerikalı asker hayatını kaybetmişti.

Bunların dışında Amerikan hedeflerine yönelik çeşitli saldırılarda toplam 30 civarında Amerikan askeri Taliban kuvvetlerince öldürülmüştü.