Trafik kazaları en çok gençleri öldürüyor. Dünya genelinde meydana gelen trafik kazalarında ölenlerin yüzde 30’u 25 yaş altında gençler. (Foto: Depo Photos)

Trafik kazaları en çok gençleri öldürüyor

Dünya genelinde meydana gelen trafik kazalarında ölenlerin yüzde 30’unun 25 yaş altında gençler olduğu bildirildi.

Dünya Bankası bloğunda yer alan bir habere göre, her yıl dünyada yaklaşık 1 milyon 350 milyon kadar kişi trafik kazalarında ölüyor. Bunların yüzde 30’dan fazlası ise 25 yaş altı gençlerden oluşuyor. Ayrıca trafik kazaları, 15-29 yaş arasındaki kişilerin ölüm nedenleri arasında birinci sırada. Yani HIV-AIDS ve sıtmadan ölenlerden daha fazla kişi trafik kazalarında ölüyor.

Trafik kazalarının çoğu az gelişmiş ülkelerde meydana gelirken, Güney Asya ise dünyada trafik kazalarında en çok kişinin öldüğü bölge.

Gençlerin karıştığı trafik kazaları, kalkınma çabalarına karşı da büyük bir tehdit oluşturuyor. Trafik kazalarındaki yaralanmalar genç nüfusun yoğun olduğu düşük ve orta gelirli ülkelerin ekonomik büyümesi ve sağlık sistemleri için büyük bir yüke neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütüne göre gençleri trafik kazalarında tehlikeli duruma sokan faktörler arasında uygun başlıklar kullanmamak, hız, alkollü araç kullanmak, emniyet kemeri takmamak ve dikkatsiz araba sürmek başta geliyor. Örneğin motosiklet kazalarındaki yaralanmaların çoğu baş yaralanması ve uygun kask kullanmak ölüm oranını yüzde 40, ciddi yaralanma oranını ise yüzde 70 oranında düşürebiliyor.  Ülkelerin ise sadece yüzde 40’ında kapsamlı kask kullanım yasaları ve etkili kask standartları yürürlükte.