Tokyo 2020'de, yaz olimpiyatlarında ilk kez yer alan karatede, Eray Şamdan, Türkiye’ye ilk gümüş madalyasını kazandırdı. 

Tokyo 2020: Eray Şamdan karatede olimpiyat ikincisi

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda erkekler karatede ülkemizi 67 kilo kumite kategorisinde temsil eden Eray Şamdan, finalde Fransız Steven da Costa’ya 5-0’lık skorla yenidi. Böylece Fransız da Costa yaz olimpiyatlarında ilk kez yer alan karatede erkeklerdeki ilk altın madalyanın sahibi olurken, Eray ise Türkiye’ye karatedeki ilk gümüş madalyasını kazandırdı. 

Eray Şamdan A grubu ilk maçında Azeri Firdovsi Farzaliyev’i 7-1 yendi. İkinci maçında Kazak rakibi Darkhan Assadilov’a 6-2 yenilen Eray, üçüncü maçında Mısırlı Ali Elsawy’i 4-1 yendi ve gruptaki son maçı öncesinde büyük bir avantaj yakaladı. A grubundaki son maçında ev sahibi Japonya adına yarışan Naoto Sago’yu 2-1 yenerek yarı final oynama şansını elde etti.

Yarı finalde Ürdünlü Abdel Rahman Almasatfa’yı mükemmel bir savunma yaparak 2-0 yendi ve erkekler karetedeki ilk olimpiyat finaline çıktı. Finalde ise 24 yaşındaki Fransız Steven da Costa’ya 5-0 kaybederek olimpiyat ikincisi oldu.

Karşılaşmanın ardından TRT Spor’a açıklamalarda bulunan 24 yaşındaki milli sporcumuz “Öncelikle bu kadar büyük bir organizasyonda madalya aldığım için çok mutluyum. Karatede de ilk madalyayı getirmiş oldum Türkiye’ye. Ülkemizde zor zamanlar yaşanıyor. Biz de buradaki başarılarımızla vatandaşlarımızı mutlu edebildiysek ne mutlu bize.” sözlerini sarf etti.

Avrupa Şampiyonası’nda 1 altın ve 1 bronz madalyası bulunan  Eray, Tokyo’da gösterdiği iyi performansla madalya koleksiyonuna bir de olimpiyat gümüş madalyası ekledi.