Türkiye'nin ilk profesyonel dağ yönetim şirketi Kayseri Erciyes A.Ş. Azerbaycan'da geçen yıl kurulan Ağbulak Kayak Merkezi'ne kış turizmi işletme danışmanlığı yapıyor. 

Kayseri'den Azerbaycan’a kış turizmi danışmanlık hizmeti

Türkiye'nin ilk profesyonel dağ yönetim şirketi Kayseri Erciyes A.Ş., Azerbaycan'da geçen yıl kurulan Ağbulak Kayak Merkezine kış turizmi işletme danışmanlığı yapıyor.

Erciyes A.Ş.'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Erciyes Dağına yapılan yatırımları işletmek üzere ilk defa bir dağ yönetim modeli olarak kurulan Kayseri Erciyes A.Ş, yurt içi ve yurt dışındaki bazı kayak merkezlerine danışmanlık yapıyor.  

Şirket bu bağlamda Azerbaycan’ın Nahçivan bölgesindeki Ağbulak Kayak Merkezinde 360 derece kayak merkezi mantığıyla mekanik tesislerin işletilmesi, pistlerin hazırlanması, suni kar üretilmesinin yanında güvenlik ve eğitim ile ilgili süreçleri yürütüyor. Geçen yıldan bu yana kısmen açılmış olan Ağbulak Kayak Merkezi, geçen hafta Meclis Başkanı Vasif Talibov’un katılımıyla düzenlenen törenle resmen faaliyete geçti. 

Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, Erciyes Master Planının ilk aşamasından itibaren sürdürülebilir olması için yurt dışından özellikle Avusturya, İsviçre, Fransa gibi ülkelerden yabancı danışmanlarla çalışıldığını, dolayısıyla kayak merkezleri için önemli bir know-how 'a sahip olunduğunu vurguladı ve bu bilgileri hem yurt içinde hem de yurt dışında bazı kayak merkezlerine katkı sağlamak için kullandıklarını söyledi.

Cıngı şunları kaydetti: "Biz bu sektörde elde etmiş olduğumuz tecrübemizi ülkemizdeki tüm kayak merkezlerine transfer ederek kış turizmini milli bir bakış açısıyla değerlendirilip sürdürülebilir yatırımların yapılması ve yapılan kamu yatırımlarının milletimize katkı sağlayacak şekilde yürütülmesi konusunda hassasiyet gösteriyoruz. 

Erciyes A.Ş. Türkiye’de kış turizmi konusunda en yoğun tecrübeye sahip şirket. Tecrübelerimizi sadece yurt içinde değil, yurt dışında da değerlendiriyoruz. Kurulduğumuz 2011 yılından beri çok sayıda uluslararası faaliyette ülkemizi temsil ettik, fakat artık Erciyes global camiada yoğun tanındığı için işletme danışmanlıkları da vermeye başladık. Şu anda personelimiz Azerbaycan’ın Nahçivan bölgesinde kurulan Ağbulak Kayak Merkezi’nde son iki yıldan bu yana hem oradaki alt yapıyı düzenleyip işletme hizmeti veriyor hem de kendi personeline eğitim vererek kayak merkezinin tek başına yönetilebileceği ortamı hazırlıyor. 

Bu vesileyle ülkemizde dağ ve kış turizmi sektöründe hizmet ihracatı yapan ilk ve tek şirket de Kayseri Erciyes A.Ş. oldu. Bunun neticesinde hem şehrimize hem de ülkemize önemli oranda döviz girdisi sağlamış oluyoruz. Bu süreç şirketimizin uluslararası çapta danışmanlık vererek organizasyon yapısını uluslararası seviyeye çıkarmasında da çok önemli bir katkı sağladı. Ülkemizin bir kış turizm ülkesine dönüşmesinde öncü rolü üstlenmeye devam edeceğiz”.