Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden, İtalya'nın başkenti Roma'daki G20 Zirvesi çerçevesinde ikili görüşme yaptı. (Foto: Cumhurbaşkanlığı)

KONULAR

Erdoğan-Biden görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, bugün İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 Zirvesi çerçevesinde ikili görüşme yaptı. 

Yirmi dakika olarak planlanan görüşme, bir saat sürdü. Görüşmeden sonra açıklama yapılmadı.

Başkan Biden, görüşme öncesinde fotoğraf çekilmesi sırasında Amerikalı bir gazetecinin “Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz? sorusunu “İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz” diyerek yanıtlamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken da basına kapalı yapılan görüşmede hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, tutuklu iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısında bulundukları için başta ABD Büyükelçisi olmak üzere 10 Batılı ülkenin elçisinin “istenmeyen kişi” ilan edilmesi talimatı verdiğini açıklaması üzerine ilişkilerde yeni bir gerilime yol açmıştı.

Daha sonra 10 diplomatik temsilcinin, “devletlerin içişlerine karışılmaması” hükmünü içeren Viyana Sözleşmesi’nin 41’inci maddesine bağlı kaldıklarını belirten bir açıklama yayımlamaları ve Erdoğan’ın da bu açıklamayı olumlu karşıladığının beyan edilmesi üzerine kriz sona erdirilmişti.

Biden ve Erdoğan son olarak, Haziran'da Brüksel'de yapılan NATO Zirvesi çerçevesinde görüşmüştü.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin Rus hava savunma sistemi S-400'leri satın alması ile son yıllarda çıkmaz noktasına gelmişti.

''İlişkileri güçlendirmek için müşterek irade beyanı''

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, G20 Liderler Zirvesi nedeniyle İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın bir araya geldiği, yaklaşık 1 saat 10 dakika süren görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de katıldığı hatırlatıldı. 

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığı kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Görüşmede, iki lider Türkiye-ABD ilişkilerini daha güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu ve bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı.

İkili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı olarak atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı.

Görüşmede iklim değişikliği konusunda karşılıklı olarak atılan adımlardan duyulan memnuniyet de dile getirildi.”

 "Yapıcı ilişkileri sürdürme arzusu"

Biden-Erdoğan görüşmesine ilişikin Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Biden'ın “yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve anlaşmazlıkları etkin bir şekilde yönetme arzusuna dikkat çektiği” bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde “yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve anlaşmazlıkları etkin bir şekilde yönetme arzusuna dikkat çektiği” bildirildi.

İtalya’nın başkenti Roma’da G20 Liderler Zirvesi dışında yapılan Biden-Erdoğan görüşmesine ilişkin olarak Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye'nin Afganistan'daki NATO misyonuna yaklaşık 20 yıldır yaptığı katkılardan dolayı takdirin dile getirildiği” belirtildi. 

Açıklamada, “Liderlerin, Suriye'deki siyasi süreci, ihtiyaç sahibi Afganlara insani yardımın ulaştırılmasını, Libya'daki seçimleri, Doğu Akdeniz'deki durumu ve Güney Kafkasya'daki diplomatik çabaları ele aldığı” vurgulandı.

Açıklamaya göre, Başkan Biden, “iki ülke arasındaki savunma ortaklığını ve Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak önemini yeniden teyit etti, ancak ABD'nin Türkiye'nin Rus S-400 füze sistemine sahip olması konusundaki endişelerine” dikkat çekti. 

Açıklamada son olarak, “Biden’ın barış ve refah için güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının ve hukukun üstünlüğünün önemini vurguladığı" kaydedildi.