Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'de andiçerek yeni görev dönemine başladı.  (Foto: Cumhurbaşkanlığı)

Erdoğan, TBMM'de yemin etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de andiçerek yeni görev dönemine başladı. 

TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli başkalığında toplanan gelen kurulda, birleşimi açan Bahçeli öne andiçme törenine ilişkin programı okudu. Bahçeli, Erdoğan'ın genel kurul salonunda ayakta karşılanıp uğurlanacağını ve andiçme töreninin ayakta izleneceğini söyledi. 

Daha sonra, Erdoğan, Geçici Başkanvekili Suat Pamukçu eşliğinde başkanlık kürsüsüne geldi ve Bahçeli tarafından seçildiğine dair tutanak kendisine verildi. 

Ardından Genel Kurul Salonu'ndaki kürsüye geçen Erdoğan andiçti. Cumhurbaşkanı andiçme sırasında metni şöyle:

"Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyeti'nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

Erdoğan, AK Parti ve MHP'li milletvekilleri tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. 

CHP'liler ile Yeşiller ve Sol Gelecek Parti milletvekillerinin ise ayağa kalkmadığı ve alkışlamadığı görüldü. 

Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve bazı aile üyeleri ile diğer konuklar da kendilerine ayrılan bölümlerden andiçme törenini izlediler. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'ye gelişi sırasında makam otomobili gül yaprakları yağmuruna tutuldu. 

TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli daha sonra birleşimi kapattı. TBMM Genel Kurulu, 7 Haziran'da yeni Meclis Başkanı seçimi için toplanacak. 

Anıtkabir'i ziyaret etti

Erdoğan, TBMM'deki andiçme töreninin ardıdın Anıtkabir'i ziyaret ederek, Atatürk'ün huzurunda saygı duruşunda bulundu. 

Erdoğan, Anıtkabir yerleşkesine giriş yaptıktan sonra, yağmur altında Aslanlı Yol'dan yürüyerek mozeleye çıktı. Mozeleye çelenk bırakan Erdoğan saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okundu. 

Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Erdoğan, Anıtkabir özel defterini imzaladı. Erdoğan, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, Türkiye bir seçim sürecini daha tüm dünyaya örnek gösterilebilecek rekor bir katılımla ve demokrasi şöleni havasında neticelendirdi. 14 Mayıs'ta TBMM'de görev yapacak 28. Dönem milletvekillerini belirleyen milletimiz, 28 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turunda da şahsımıza yüzde 52,18 oy oranıyla yine büyük bir teveccüh gösterdi. Hamdolsun biz 5 sene daha ülkemize ve necip milletimize hizmet edecek olmamızın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin de güvenoyu aldığı bu seçimlerin, milletimizin önünde yeni bir dönemin kapılarını açtığına inanıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmek için canla, başla çalışmayı sürdüreceğiz.

Asrın felaketi 6 Şubat depremlerinin yaralarını hızla sarıp söz verdiğimiz gibi depremzedelerimizi en kısa sürede yeni yuvalarına kavuşturacağız. 12. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin ebedi ve ezeli kardeşliğine sahip çıkmaya, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğiz. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Ruhun şad olsun."

Erdoğan'a, Anıtkabir ziyaretinde Ankara Valisi Vasip Şahin, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı eşlik etti. 

Erdoğan, Anıtkabir'i ziyaretinin ardından göreve başlama töreni için Külliye'ye geçti.