TCMB Başkanlığı görevine başlayan Fatih Karahan, "Çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz" dedi. (Foto: TCMB)

TCMB Başkanı Karahan: 'Kararlılıkla devam ediyoruz'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine başlayan Fatih Karahan, "Dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz" dedi. 

TCMB'den yapılan basın duyurusunda, 28 Temmuz 2023 tarihinden bu yana Başkan Yardımcılığını yürüten Dr. Fatih Karahan'ın 3 Şubat 2024 tarihinde TCMB Başkanlığına atandığı hatırlatıldı. 

Basın duyurusunda Karahan'ın şu değerlendirmesine yer verildi: 

"Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu doğrultuda, güçlü ekibimizle dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. 

Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.”

Açıklamada, Karahan'ın 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu’nun tanıtımı amacıyla 8 Şubat Perşembe günü saat 10.30’da TCMB İdare Binası'nda bilgilendirme toplantısı düzenleyeceği de hatırlatıldı. 

Enflasyon Raporu tanıtım toplantısı Hafize Gaye Erkan'ın istifasından önce planlanmıştı. 

Bakan Şimşek: "Güven ve desteğimiz tamdır"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın bugün görevine başladığını belirterek, başkan ve ekibine güvenin tam olduğunu kaydetti. 

Şimşek, İngilizce paylaşımında da "Guvarnör Karahan mükemmel bir seçim" diye yazdı. 

Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı Türkçe paylaşımda, şunları yazdı:

"Merkez Bankası Başkanı Sayın Fatih Karahan bugün yeni görevine başlamıştır. Kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Başkan ve ekibine güvenimiz ve desteğimiz tamdır. 

Önümüzdeki dönemde de ekonomi programımızı kurumlararası eşgüdüm içinde kararlı bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Güçlü ekonomi ekibimiz ile makro finansal istikrarın pekişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. 

Mali disiplin ile dezenflasyon sürecine destek olmaya devam ederken, hayata geçireceğimiz yapısal reformlarla program kazanımlarımızı kalıcı hale getireceğiz."

"Mükemmel bir seçim"

Şimşek, daha sonra yaptığı İngilizce paylaşımda da Karahan'ı "güçlü akademik kimliğiyle Türkiye için bir değer" olarak niteledi. 

Bakan Şimşek'in paylaşımı şöyle:

"Bugün yeni Merkez Bankası Başkanımızın ilk günü. Kendisini bu göreve atanmasından dolayı bir kez daha kutluyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum. Ekonomik programımızın uygulanmasında yeni başkan ve yetkin ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum. 

Guvarnör Karahan mükemmel bir seçim. Çoğunluğu New York Merkez Bankası'nda olmak üzere geniş bir deneyime sahip olan Karahan'ın bu yeni görevinde başarılı olacağından hiç şüphem yok. Güçlü akademik kimliği de Türkiye için bir değerdir.

Mali disiplini yeniden tesis ederek enflasyonla mücadele sürecini desteklemeye ve aynı zamanda verimliliği artıracak ve Türkiye'nin rekabet gücünü geliştirecek yapısal reformları uygulamaya kararlıyız. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz."