İsrail güvenlik kabinesi Gazze ateşkesini onayladı. Ateş anlaşmasına varıldığını Hamas yetkilileri de doğruladı. (Foto: Depo Photos)

İsrail güvenlik kabinesi Gazze ateşkesini onayladı.  

Kabineden yapılan açıklamada, yürürlüğe girme zamanının henüz kararlaştırılmadığı belirtildi ve  ateşkesin Mısır tarafından önerildiği ve "karşılıklı ve koşulsuz" olacağı kaydedildi.

İsrail güvenlik kabinesinden ateşkes kararını doğrulayan açıklamada şöyle denildi:  

"Siyasi Güvenlik Kabinesi, daha sonraki bir tarihte yürürlüğe girecek olan iki taraflı koşulsuz ateşkes için Mısır girişimini,  tüm güvenlik görevlilerinin, Genelkurmay Başkanının, Shin Bet [iç güvenlik teşkilatı] Başkanın, Mossad Başkanı'nın ve Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı'nın tavsiyelerini oybirliğiyle kabul etti.''

İsrail kabinesinin, İsrail'e yönelik 11 günlük roket saldırılarına ve Gazze Şeridi'nin bombardımanına son vermek için Hamas ve Filistin İslami Cihad'la Mısır üzerinden ateşkes görüşmelerine yeşil ışık yaktığı belirtildi.

Çatışmalarda Gazze'de en az 232 kişi, İsrail'de 13 kişi öldü.  

Ateşkesi Hamas yetkilisi de doğruladı

İsrail ile Filistinliler arasında ateş anlaşmasına varıldığını Hamas yetkilileri de doğruladı.

Independent gazetesinin haberine, Bir Hamas yetkili Hamas ve İsrail arasındaki “karşılıklı ve aynı andaki” ateşkesin bu gece yarısından sonra 02:00’da yürürlüğe gireceğini söyledi.

Bu arada, İsrailli yayın kuruluşu Kan çatışmaların derhal duracağını belirtirken, diğer medya kanalları ateşkesin yerel saatle 02:00’da yürürlüğe gireceğini belirtti.

Mısır uygulanmasını gözlemleyecek

Mısır devlet televizyonuna göre, Mısır Devlet Başkanı Sisi, İsrail ve Filistin'e  giden 2 güvenlik heyetine ateşkesi sürdürmek için çalışmalarını emretti.

Bu arada Hamas yetkilisi Ali Barakeh,  İsrail'in ilan ettiği ateşkesin Filistin halkı için "zafer" ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu için bir ''yenilgi'' anlamına geldiğini söyledi. Ali Barakeh, Hamas militanlarının ateşkesin ayrıntılarını kesinleştirmek için arabulucularla temasa geçene kadar tetikte kalacağını belirtti. 

Mısır'ın yanı sıra Katar ve BM, İsrail ile Gazze'yi yöneten Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerine arabuluculuk etmede başrol oynadı.