AK Parti eski milletvekili Aşkın Asan, Cakarta'ya, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet ise UNESCO'ya büyükelçi olarak atandı. (Foto: Depo Photos)

Eski milletvekili ile başdanışman büyükelçi oldu

AK Parti'li eski milletvekili Aşkın Asan, Cakarta'ya büyükelçi olarak atandı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na (CBK) göre, Türkiye'nin Endonezya nezdindeki büyükelçiliğine Aşkın Asan getirildi. 

Aşkın Asan, 23. Dönem TBMM'de AK Parti Ankara Milletekili olarak görev almıştı. 1965 yılında Trabzon'da doğan Asan, Riyad Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümü'nü bitirdi. 1992'de ABD Texas Tech Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri alanında doktorasını yapan Asan, KTÜ Eğitim Fakültesi, Dubai Ajman Üniversitesi ve Sultan Qaboos Üniversitesi'nde görev yaptı. Doç. Dr. Asan, daha sonra siyasete atıldı. 

Daha önce bu görevde bulunan Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, Mart ayında İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörlüğüne atanmıştı.  

Aybet, UNESCO Daimi Temsilcisi oldu

Bir başka CBK ile Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) nezdindeki Daimi Temsilcisi Ahmet Altay Cengizer görevden alındı. Bu göreve, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet atandı. 

Uluslararası ilişkiler uzmanı olan Aybet, 2019 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak görev yapıyordu. Londra Üniversitesi Ekonomi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitiren Aybet, uluslararası ilişkiler alanında Southampton Üniversitesinde yüksek lisans, Londra King's College'da savaş bilimleri alanında ikinci yüksek lisansını yaptı, doktorasını Nottingham Üniversitesinde uluslararası ilişkiler alanında tamamladı.

Bahçeşehir Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Nottingham Üniversitesi ve Bilkent Üniversitelerinde öğretim üyeliği yapan Aybet, birçok uluslararası projenin yöneticiliğini yaptı. Aybet, 2009'da The Times gazetesi tarafından İngiltere'nin ''en güçlü 20 Müslüman kadınından biri'' seçilmişti. 

Rektör atamaları

Üç üniversitenin rektörü yeniden atandı, bir üniversiteye ise ilk rektör ataması yapıldı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İstanbul Atlas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Küçük ile Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş göreve yeniden atandılar. 

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin ilk rektörlüğüne ise Prof. Dr. Bekir Sami Yılbaş oldu.

Resmi Gazete'ye erişim sorunu

Resmi Gazete'nin internet sayfasında bir süre erişim sorunu yaşandı.  

Resmi Gazete'nin internetteki  ''https://www.resmigazete.gov.tr/'' adresine erişim bir süre yavaşladı, sayfaya girişte ''Sayfada Çalışma Yapılmaktadır'' yazısı çıktı. 

Mobil uygulamalarda da Resmi Gazete'nin ana sayfasında erişim sağlanırken, başlıkların içeriğine giriş işlemi sırasında yine aynı yazı ortaya çıktı. 

Geceyarısına doğru başlayan sorun saat 01.00'den sonra ortadan kalktı ve sayfa giriş normale döndü. Konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı, ancak yaşanan sorunun giriş yoğunluğundan kaynaklandığı sanılıyor. 

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, dün, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmeler sırasında “Resmi Gazete’yi takip etmenizi tavsiye ediyorum” diyerek '‘teyakkuzda olunması’' çağrısı yapmıştı.