Kabil havaalanındaki Abbey Kapısı dışında düzenlenen 2 saldırıda ölenler ve çok sayıda yaralı var. (Foto: Depo Photos)

Kabil havaalanında patlamalar...

Afganistan’ın başkenti Kabil’de havaalanı yakınlarında yapılan iki bombalı saldırıda 72 kişinin öldüğü, 143 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bir Afgan yetkili, ölenlerin 60’ının sivil 12’sinin de Amerikan askeri olduğunu söyledi. Ölü ve yaralı sayısının artmasından korkuluyor. 

ABD Savunma Bakanlığı da özellikle deniz piyadeleri olmak üzere 12 Amerikalı askerin öldüğünü, 15’inin de yaralandığını duyurdu.

Pentagon sözcüsü John Kirby, “karmaşık” bir saldırının söz konusu olduğunu söyledi ve tahliye operasyonlarının 31 Ağustos’a kadar devam edeceğini belirtti.

Kapatılan üç kapıdan biriydi

Abbet Kapısı terör tehdidi uyarılarının ardından kapatılan üç kapıdan biriydi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak, "İngiltere askeri zayiatı ile ilgili herhangi bir kaydımız yok ama kesin olarak bilmek için çok erken" dedi.

İngiliz birlikleri geçtiğimiz günlerde Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndaki Abbey Kapısı'nda konuşlanmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden gelişmeler hakkında bilgilendirildi.

IŞİD üstlendi

Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında meydana gelen iki patlamanın sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

İran haber ajansı Mehr, patlamaların sorumluluğunu IŞİD'in üstlendiğini duyurdu. IŞİD'ın Afganistan kolu (IŞİD-Horasan) üstlendi.

Sky News'un, İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynağa dayandırarak verdiği habere göre ise  Kabil havaalanı dışındaki ikinci patlamaya bir araba bombası neden oldu.

Kaynak, Baron Hotel'in dışında meydana gelen ilk patlamanın bir intihar saldırganı tarafından gerçekleştirildiğine inanılırken, Manastır Kapısı'ndaki ikinci patlamanın "araba bombası olduğu düşünülüyor" dedi.

Pentagon, havaalanı dışında ikinci patlamayı doğruladı.  

Pentagon sözcüsü John Kirby, Twitter'da yaptığı açıklamada, patlamalarda ABD ve siviller arasında kayıplar olduğunu doğruladı. Kirby, "Abbey Kapısı'ndaki patlamanın bir dizi ABD ve sivil zayiatla sonuçlanan karmaşık bir saldırının sonucu olduğunu doğrulayabiliriz. Ayrıca Abbey Gate'e kısa bir mesafedeki Baron Hotel'de veya yakınında en az bir patlama daha doğrulayabiliriz" dedi.  

Öte yandan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda meydana gelen patlamanın ardından acil kabine  toplantısına başkanlık edecek.