Katarlı teknik ekibin bulunduğu uçak, Taliban kontrolüne geçtikten sonra Kabil Uluslararası Havaalanına inen ilk uçak oldu. (Görsel: Video görüntüsü)

Afganistan: Teknik ekibin yer aldığı uçak Kabil'de

Katarlı teknik ekibin bulunduğu uçak, Taliban kontrolüne geçtikten sonra Kabil Uluslararası Havaalanına inen ilk uçak oldu. 

Sosyal medyada dolaşan bir video, 31 Ağustos'ta asker çekme işleminin tamamlanmasının ardından tesise gelen ilk uçak olan Qatar Airways uçağının Kabil havaalanına iniş anlarını gösterdi.

Doha News'in haberine göre, Katarlı bir teknik ekip Çarşamba günü Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası havaalanına ulaştı. Katar uçağı, havaalanındaki operasyonların yeniden başlamasını görüşmek üzere teknik bir ekibi Kabil'e götürdü. 

Rus basınında çıkan haberlerde uçakta bir Türk ekibinin de yer aldığı bilgisine yer verildi.  

Ekibin, Taliban'ın talebi üzerine görüşmelerde bulunmak üzere ülkeye gittiği, ancak henüz nihai bir anlaşmaya varılmadığı belirtildi. Haberde, güvenlik ve operasyon düzeyinde görüşmelerin hala devam ettiğini kaydetti.

Taliban yetkililerine dayandırılan bir başka haberde ise havaalanında teknik destek sağlanması konusunda Taliban, Katar ve Türkiye arasındaki görüşmelerin sürdüğü belirtildi. 

Arabi TV'de yer alan haberde ise Taliban'ın resmi olarak Katar'dan havalimanının "mümkün olan en kısa sürede" işletilmesi için yardım talep ettiğine yer verildi.