ABD'deki evsiz ve kimsesizlere yaptığı yardımlarla adını dünyaya duyuran Kenan Pala, bu kez ''Amerika'nın Koşu Yıldızı'' seçildi.

Kenan Pala, bu kez ''ABD'nin koşu yıldızı'' seçildi

ABD'nin San Diego Kenti'nde yaşayan, evsiz ve kimsesizlere yaptığı yardımlarla adının dünyaya duyuran Kenan Pala (17), bu kez okulu Francis Parker koşu takımı adına katıldığı halka açık anketle  ''Amerika'nın Koşu Yıldızı'' seçildi.  

Kenan Pala,  spora ilkokulda triatlon koşarak basladığını ifade ederek, "Koşmaya başlamadan önce triatlon yaptım. Bunu eğlence için yaptım. Sonra bir süre yüzmeye ve bisiklete binmeyi yöneldim. Bu sürede koşmayı daha da çok sevdiğimi anladım" dedi.

Ortaokuldayken koşu sporunda iyi olduğunu, ancak ''en iyisi olmadığını'' anlatan Kenan Pala, şunları söyledi:

''Bu yüzden çok çalıştım. Her zaman, herhangi bir spor dalında başarılı olmak istiyorsanız ve bunun uzun ömürlü, kalıcı olmasına inanıyorsanız bunun yolunun çok çalışmaktan geçtiğine inanıyorum. Şimdi California ve Amerika'nın en iyi kros koşucularından biri oldum. Son sınıfta tam olarak olmak istediğim yerdeyim. Gelecek yıl sonbaharda Yale Üniversitesi'ne başlayacağım. Ders notlarımın yüksek olması, yardım severliğim ve sporcu yönümle Yale Üniversitesi'ne erken kabul edildim. Yale Üniversitesi Koşu takımı içinde de yer alacağım için mutluyum."

Kenan Pala, 3 millik bir parkurda 14:11:11 koştuğunu, bunun ''Amerika tarihindeki en iyi zaman'' olarak kayıtlara geçtiğini dile getirerek, bu başarılı hıza istinaden California'da halka açık ''ABD'de 1 numaralı ulusal erkek koşucusu kim?'' başlığıyla  anket açıldığını katılanların kendisini ''ABD'nin 1 numaralı ulusal erkek koşucusu Kenan Pala, Amerika'nın Koşu Yıldızı'' seçtiğini söyledi.

Eğitim, yardım faaliyetleri ve spor yaşamındaki disiplini, 1998 yılında Türkiye'den Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) göç eden babası Serhat Pala ve ennesi Zeynep Ilgaz Pala'nın aşıladığını dile getirdi.  

Kenan Pala, kardeşi Arden Pala'nın ise eğitimin yanı sıra başarılı tiyatro oyuncusu, yönetmen ve yazar olduğunu bildirdi.

Guiness Rekorlar Kitabı'na girmişti 

Kenan Pala 2015 yılında da evsiz ve kimsesizlere yardım amacıyla okuduğu Francis Parker Okulu'ndaki spor salonunun 235 metrekarelik tabanını 10 öğrenci arkadaşıyla, 4 bin mısır gevreği ve yulaf ezmesi kutusuyla 4 saatte mozaik şeklinde kaplayarak Guinness Dünya Rekoru'nu kırmıştı. Geçmişte Zonguldak Emniyet Müdürlüğü ve İzmir Emniyet Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan İdris Pala ve eşi Sema Pala da torunları Kenan Pala'nın Guinness Dünya Rekoru heyecanında hazır bulunmak için İzmir'den San Diego'ya gitmişlerdi.

En iyi 10 genç gönüllüden biri

2017 yılının Nisan ayında yaptığı çalışmalardan dolayı ''ABD'de en iyi 10 genç gönüllü''den biri seçilen Kenan Pala ödülünü Washington'da düzenlenen törenle Olimpiyat Şampiyonu, rekortmen yüzücü Michael Phelps'ten almıştı. Bu ödül karşılığı Kenan'ın başkanlığını yürüttüğü dernek 10 bin dolar para ödülu kazanmıştı.  

2018 yılının Ocak ayında ise California Valiliği, Kenan Pala’nın kurduğu Kids4Community (Toplum için Çocuklar) adlı derneğin bir yıl boyunca evsizlere yiyecek ve giyecek toplama çalışmalarından dolayı  23 Ocak’ı “Kenan Pala Günü” ilan etmişti.

Aynı yılın kasım ayında ise bu kez Kenan Pala'ya, San Diego kentinde 'Yılın Gönüllüsü' ödülü verilmişti.