Kübalı, koronavirüs krizinin ortasında gıda kıtlığını ve yüksek fiyatlarına tepki gösteren yüzlerce kişi hükümeti protesto gösterisi yaptı. (Foto: Depo Photos)

Binlerce Kübalı, hafızalardaki en büyük hükümet karşıtı gösterilerinden birinde, koronavirüs salgınıyla artan gıda kıtlığını ve yüksek fiyatları protesto etti.  

Başkent Havana ve ülkenin diğer şehirlerinde yürüyüş yapan ve çoğunluğu gençlerden oluşan göstericiler,  "Kahrolsun diktatörlük" , ''Özgürlük", "Yeter" diye sloganlar attı. Polis göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı ve göstericilerden bazılarına şiddet uyguladı.  

Birçok kişi cep telefonlarını çıkarıp protestoyu canlı yayınlamaya çalışsa da Kübalı yetkililer internet hizmetini kapattı.

Hükümet karşıtı protestolar Havana'nın güneybatısındaki San Antonio de los Banos şehrinde bir gösteriyle başladı, ancak kısa sürede tüm ülkeye yayıldı. Birçoğu sosyal ağlarda canlı olarak yayınlandı ve yürüyüşçülerin hükümete ve devlet başkanına karşı sloganlar attığını ve değişim çağrısında bulunduğunu gösterdi.

Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, protestoların ABD'nin ülkeyi istikrarsızlaştırmak için tuttuğu paralı askerlerin bir provokasyonu olduğunu söyledi ve "devrimci bir yanıt" sözü verdi.

Kübalılar, ekonominin çöküşünün yanı sıra sivil özgürlükler üzerindeki kısıtlamalar ve yetkililerin son günlerde rekor enfeksiyonlarla pandemiyi ele almasından dolayı kızgın. Protestocular daha hızlı bir koronavirüs aşı programı talep ediyorlar.  

Küba, ABD yaptırımlarının sonuçlarından muzdarip olduğu için, koronavirüs vakalarının yeniden canlanmasıyla birlikte on yıllardır en kötü ekonomik krizini yaşıyor.

Biden'dan protestoculara destek

ABD Başkan Joe Biden,  Küba'da kötüleşen ekonomi nedeniyle ülkede nadir görülen protestoların ardından Küba halkına desteğini ifade etti.

Biden yaptığı açıklamada,  Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel rejimini "halklarını dinlemeye ve ihtiyaçlarına hizmet etmeye" çağırdı.

ABD Başkanı, ''Küba halkının ve onların pandeminin trajik pençesinden ve Küba'nın otoriter rejimi tarafından maruz kaldıkları on yıllarca süren baskı ve ekonomik ıstıraptan özgürlük ve kurtuluş çağrısının yanındayız'' dedi.

Küba halkının cesurca temel ve evrensel hakları savunduğunu belirten Biden, ''Barışçıl protesto hakkı ve kendi geleceğini özgürce belirleme hakkı da dahil olmak üzere bu haklara saygı gösterilmelidir. ABD, Küba rejimini halkını dinlemeye çağırıyor ve kendilerini zenginleştirmek yerine bu hayati anda onların ihtiyaçlarına hizmet etmeliler'' değerlendirmesinde bulundu.