Erdoğan, maaş artışını memur için yüzde 30,5, emekli için enflasyon oranı olarak açıkladı ve 2500 liranın altında emekli maaşı kalmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Yeni düzenlemeye göre hiçbir emeklimiz 2500 liranın altında maaş almayacak'' dedi. 

Erdoğan, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, 2021 enflasyonunun yüzde 36 olarak açıklandığını belirterek, bundan dolay üzüntülü olduklarını söyledi.

Bunda küresel emtia fiyatlarındaki artışın yanı sıra döviz kurundaki dalgalanmaların etkisinin olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Hiçbir vatandaşımızı fiyat artışlarının yükü altında bırakmadık, bırakmayacağız'' dedi. Bu konuda tedbirler aldıklarını anlatan Erdoğan, asgari ücrette yapılan yüzde 50 oranındaki artışı buna örnek gösterdi.

Memur maaş artışı yüzde 30,5

Erdoğan, memur maaşlarında yapılacak artış konusunda şunları söyledi: 

''Memurlarımızın maaşlarında Temmuz-Aralık ayı enflasyon farkı ve toplu sözleşme gereği olarak toplamda yüzde 28 oranında bir artış yapılacak. Bununla kalmadı, memurlarımızın Ocak ayındaki yüzde 5'lik toplu sözleşme dönem zammını yüzde 2,5'luk artışla yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldık. Böylece memurlarımızın maaş artış oranlarını yüzde 30,5'a çıkararak onlara ilave bir sosyal destek sağlamış oluyoruz.

Aile yardımları da çalışmayan eş için 521 lira, altı yaşındaki küçük çocuklar için 115 lira, altı yaşından büyük çocuklar için 57 lira olarak güncellenmiştir. 

Tabii bu rakamlara memur maaşlarının asgari ücret kadarki kısmının gelir ve damga vergilerindeki artışla ortaya çıkan ve damga vergilerinden muaf tutulmasıyla ortaya çıkan ve 288 liraya kadar ulaşan artışları da ilave etmek gerekiyor.''

2500 liranın altında emekli maaşı kalmayacak

Erdoğan, emekli maaşlarında yapılacak artışlar konusunda da şunları söyledi:

Emeklilerimizin maaşlarında ise genel olarak enflasyon oranı kadar artış zaten yapıyoruz. Buna ilave olarak düşük maaş alan emeklilerimizle ilgili yeni bir alt sınır belirledik. Yeni düzenlemeye göre hiçbir emeklimiz 2500 liranın altında maaş almayacak. Böylece aylık geliri 1500 liradan başlayan 1 milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2500 liraya yükseltmiş oluyoruz. Temmuz ayında hem memurlarımızın hem emeklilerimizin maaşlarına yapılacak yüzde 7 toplu sözleşme artışana ilave olarak, şayet gerekiyorsa enflasyon farkı da ilave edilecektir.''