CIA Direktörü William Burns'ün, Taliban’ın kurucu liderlerinden, yeni hükümetin başına geçmesi beklenen Molla Abdulgani Birader ile ''gizli görüşme yaptı.'' (Foto: Depo Photos)

KONULAR

Washington Post: ''CIA, Molla Birader ile görüştü''

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün, Taliban’ın kurucu liderlerinden, yeni hükümetin başına geçmesi beklenen Molla Abdulgani Birader ile gizli görüşme yaptığı belirtildi.

Washington Post gazetesinin ismi açıklanmayan ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, William Burns dün Kabil'de Taliban lideri Abdulgani Birader ile gizli bir görüşme yaptı. Görüşmenin ayrıntıları açıklanmadı.

Görüşmeyle ilgili CIA'den resmi bir onay bulunmuyor, ancak haber doğrulanırsa Burns, geçen hafta Afganistan'da iktidarı ele geçirmesinden bu yana Taliban ile görüşen en üst düzey ABD yetkilisi olacak.

Biden yönetiminin en kıdemli gizli servis yetkilisini Taliban ile müzakere etmesi için gönderme hamlesi, muhtemelen militan grubun Afganistan üzerindeki otoritesinin tanınması olarak görülecek.

Deneyimli bir diplomat olan Burns, Mart ayında CIA'in başına getirildi.  Burns, Ürdün Büyükelçiliği de dahil olmak üzere Dışişleri Bakanlığı'nda 30 yıldan fazla deneyime sahip.

Molla Birader kimdir?

Urazgan’da doğan ve Kandahar’da büyüyen Molla Abdülgani Birader, 2013 yılından ölen ancak ölümü iki yıl saklanan Molla Ömer’le birlikte Taliban’ı kurdu. Birçok Afgan’ın olduğu gibi Molla Birader’in de hayatı 1979’daki Sovyet işgaliyle değişti. Sovyet işgaline direnen mücahitlere katılan Molla Birader, Molla Ömer’le mücadeleye katıldı.

Molla Birader’in 2001 yılında Amerikan müdahalesinden ve Taliban rejiminin düşmesinden sonra Kabil yönetimini tanıyacakları bir anlaşmaya hazır küçük bir isyancı grubunun parçası olduğu bildirildi. Ancak bu girişim sonuçsuz kaldı.  

Molla Birader, Pakistan’ın Karaçi kentinde 2010’da yakalandığında Taliban’ın askeri yönetimini şefiydi ve Washington’un baskısıyla 2018’de serbest bırakıldı.

Taliban’ın çeşitli kesimlerince dinlenen saygı gösterilen biri olan Molla Birader, Taliban’ın Katar’da bulunan Siyasi Büro Başkanlığına atandı ve Katar’dan Afganistan’dan yabancı kuvvetlerin çekilmesi için Amerikalılarla müzakereleri yürüttü.  

Molla Birader'in yeni yönetimde devlet başkanı statüsünde bir pozisyonda görev alması bekleniyor.