Olimpiyat bayrağı, 2024 olimpiyat oyunlarının ev sahipliğini yapacak Paris'in belediye Başkanı Hidalgo'ya devredildi. (Foto: Depo Photos)

Tokyo, Olimpiyat bayrağını Paris'e devretti

Hazırlıkları ve bir yıl da ertelenmesiyle toplam on yıl boyunca emek verilen ve iki hafta süren 2020 Tokyo Olimpiyatları, Olimpiyat ateşinin sönmesiyle bugün sona erdi. 

Olimpiyat ateşi, Oyunların simgesi olarak 16 gün önce Tokyo Olimpiyat stadında yakılmıştı.

Tokyo Olimpiyatları, modern Olimpiyat tarihide küresel bir salgın sırasında ve yarışlara seyirci alınmadan yapılan ilk Olimpiyatlar olarak tarihe geçti. 

Bütün yarışlarda olduğu gibi Oyunların kapanış töreni de seyircisiz olarak yapıldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Olimpiyat bayrağını 2024 Olimpiyatlarının düzenleneceği Paris’in Belediye Başkanı Anne Hidalgo’ya teslim etti.

Paris, 2012 Olimpiyatlarını düzenlemeye talip olmuş, ancak o yıl Olimpiyatları düzenleme görevi Londra’ya verilmişti.

Olimpiyat bayrağı Tokyo’da Hidalgo’ya teslim edilirken Paris’te de Fransız Hava Kuvvetlerinin “Patrouille de France” adı verilen hava akrobasi takımı da Fransız başkenti üzerinde uçtu.

Küresel salgın, 2024 yılına kadar sona ererse Paris Olimpiyatlarının, Tokyo Olimpiyatlarından çok daha coşkulu geçmesi bekleniyor.

Madalyalar 

ABD, son gün yarışlarının ardından 39 altın, 41 gümüş ve 33 bronz olmak üzere toplam 113 elde ederek, uzun süre madalya sıralamasında ikinci sırada kaldıktan sonra son gün Çin'i geçmeyi başardı.

Çin, 38 altın, 32 gümüş ve 18 bronz olmak üzere toplam 88 madalyayla ikinci olurken, ev sahibi Japonya 27 altın, 14 gümüş, 17 bronz toplam 58 madalyayla üçüncülüğü elde etti.

Altın madalya sayısına göre yapılan sıralamada Türkiye, ikişer altın ve gümüş ve 9 bronz olmak üzere toplam 13 madalyayla oyunları 35’inci sırada tamamladı ve Tokyo Olimpiyatları, en çok madalya kazandığı Oyunlar oldu. Türkiye toplam madalya sayısı bakımından ise 20’nci sırada yer aldı

Paris, ilk kez 1924 yılında Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmıştı. Paris, 100 yıl sonra ikinci kez Olimpiyat düzenleyecek.