Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda 206 ülkeden 11 bini aşkın sporcu madalya için yarışacak.  Türkiye, 18 dalda 108 sporcu ile oyunlara katılıyor. (Foto: Depo Photos)

Sporda dünyanın gözü Tokyo Olimpiyatları'nda olacak. 

Japonya'nın başkenti Tokyo'da bugün düzenlenecek açılış töreniyle başlayacak 32. Yaz Olimpiyatları spor dünyasının da merkezi olacak. 

Tokyo 2020 olimpiyatları, küresel salgın nedeniyle bir yıl gecikmeli başlıyor. Resmi olarak 23 Temmuz-8 Ağustos günleri arasında yapılacak oyunlarda futbol ve softbol eleme maçları başladı. 

Resmi açılış töreni TSİ 14:00'da başlayacak. Koronavirüs önlemleri kapsamında seyircisiz yapılacak oyunlarda, açılış töreninde çok az sayıda kişinin katılımıyla yapılacak. 

Oyunlarda 206 ülkeden 11 bini aşkın sporcu madalya için yarışacak. 

Olimpiyatlarda 33 spor dalında 339 etkinlik düzenlenecek. Toplam 42 mekânda yapılacak etkinliklerin bazı futbol maçları ve maratona kuzeydeki Sapporo kenti ev sahipliği yapacak. Etkinliklerin çoğu Büyük Tokyo bölgesinde gerçekleştirilecek. 

Türk olimpiyat takımı

Türkiye, 18 spor dalında 50 kadın, 58 erkek, toplam 108 sporcudan oluşan kadroyla Tokyo 2020'ye katılıyor. 

İki yılı aşkın bir süre devam eden kota alma süreci 5 Temmuz’da tamamlandı ve milli sporcular 18 spor dalında 108 kişilik kota kazanmayı başardı.

Milli sporcular Türkiye'yi artistik cimnastik, atıcılık, atletizm, badminton, bisiklet, boks, eskrim, güreş, halter, judo, karate, kürek, modern pentatlon, okçuluk, taekwondo, voleybol, yelken ve yüzme spor dallarında temsil edecek.

Kadınlar milli sporcuların boksta ilk kez mücadele edeceği olimpiyatlarda karate spor dalı da ilk kez yer alıyor.

Oyunlar, Türkiye'de TRT Spor ve TRT Spor Yıldız ekranlarından izlenebilecek. 

Paralimpik oyunlar

İlk kez 1948'deki Londra Olimpiyatlarına paralel olarak, II. Dünya Savaşı'ndan dönen askerlerin rehabilitasyonu başlatılan "Paralel Olimpiyatlar" olarak adlandırılan Paralimpik Oyunlar da 24 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. 

21 mekanda yapılacak Paralimpik Oyunları'nda sporcular 22 dalda 539 etkinlikte yarışacak.