ICIJ tarafından açıklanan "Pandora Belgeleri" liderler politikacılar ve milyarderlerin gizli serveti ve işleri, en büyük finansal belge sızıntılarından birinde ortaya çıktı.  (Görsel: ICIJ Web)

Pandora Belgeleri: Dünya liderlerinin gizli serveti ve ilişkileri ortaya çıktı

Dünya liderlerinin, politikacıların ve milyarderlerin gizli serveti ve işleri, en büyük finansal belge sızıntılarından birinde ortaya çıktı.  

Offshore finans ve vergi cennetlerinin gizli dünyasına ışık tutan ve 12 milyon sızdırılmış dosyadan oluşan Pandora Belgeleri'nde yaklaşık 35 mevcut ve eski lider ile 300'den fazla kamu görevlisinin isimleri yer alıyor.

Araştırmacı gazeteciler, dünya liderlerinin ve diğer yüksek profilli kişilerin çeşitli vergi cenneti planlarına dahil olduğu iddiasıyla ilgili yeni bir rapor yayınladılar.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından yeni yayınlanan "Pandora Belgeleri"nin "şimdiye kadarki en kapsamlı finansal gizlilik ifşası" olduğu iddia edildi.

Belgeler, örneğin Ürdün Kralı'nın 70 milyon sterlinden (100 milyon dolar) fazla bir İngiltere ve ABD emlak imparatorluğunu gizlice nasıl biriktirdiğini gösteriyor.

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ve eşinin Londra'da bir ofis satın aldıklarında nasıl 312 bin sterlin vergi tasarrufu sağladığını ortaya koyuyor.  

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve ailesi ile yakın ortaklarının İngiltere'de 400 milyon sterlinden fazla değere sahip emlak anlaşmalarına gizlice dahil olduğu belirlendi.  

Pandora Belgeleri'ndeki diğer ifşaatlar arasında şunlar bulunuyor:  

-Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ve ailesinin altı üyesi gizlice bir offshore şirket ağına sahip. Biri 30 milyon dolarlık varlık olarak değerlendirilen 11 şirketle bağlantılılar.

-Pakistan Başbakanı Imran Han'ın kabine bakanları ve aileleri de dahil olmak üzere yakın çevresinin üyeleri, gizlice milyonlarca dolar tutan şirketlere ve tröstlere sahip.  

-Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri  Nicos Anastasiades tarafından kurulan hukuk firması, bir dizi offshore şirketinin gerçek sahibini ( zimmete para geçirmekle suçlanan eski bir Rus politikacıyı) gizlemek için sahte sahipler sağlamış görünüyor. Ancak hukuk bürosu bunu reddediyor.

-Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, 2019 seçimlerini kazanmadan hemen önce gizli bir offshore şirketindeki hissesini devretti.

-Eski bir bankacı olan Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, yakın aile üyelerine aylık ödemeler yapan Panamalı bir vakfın yerini ABD'de Güney Dakota'da bulunan bir tröst ile değiştirdi.

Trilyonlarca dolar

ICIJ'nin Genel Yayın Yönetmeni Fergus Shiel, yaptığı açıklamada, ''Bu ölçekte hiçbir şey olmamıştı. Bu, denizaşırı şirketlerin insanların tehlikeli nakitleri saklamasına veya vergiden kaçınmasına yardımcı olmak için neler sunabileceğinin gerçekliğini gösteriyor'' dedi.  

Shiel'in  meslektaşı Gerard Ryle ise, ''Bu belgelerde yer alan dünyanın en ünlü insanlarından bazılarından bahsediyoruz. Cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar… Burada birkaç milyon dolara bakmıyoruz. Trilyonlarca dolara bakıyoruz'' dedi.  

Pandora Belgeleri nedir?

Pandora Belgeleri, dünya liderlerinin, politikacıların ve milyarderlerin gizli servetlerini ve işlerini ortaya çıkaran yaklaşık 12 milyon belge ve dosyadan oluşan bir sızıntıdır.  

Veriler, şimdiye kadarki en büyük küresel soruşturmaya öncülük eden Washington DC'deki Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından elde edildi. 117 ülkeden 600'den fazla gazeteci, gezegendeki en güçlü insanlardan bazılarının gizli servetlerine baktı.  

Belgeler, Pandora'nın kutusuyla ilgili  Yunan efsanesinin adını taşıyor. Masalda Pandora, bir kez serbest bırakıldıklarında kontrol altına alınamayan kötülük ve ıstırap güçlerini içeren mühürlü bir kutu açar. ICIJ Direktörü Gerard Ryle, bu sızıntının adının ''bir çok şey hakkında bir kutu açtığı'' için bu adın verildiğini söyledi.