AB, tüm Rus uçaklarına sınırlarını kapatacak, devlet medyasına yasak getirecek ve Ukrayna'ya silah tedarikine finansman sağlayacak. (Foto: EU)

KONULAR

AB'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

Avrupa Birliği (AB) Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar kapsamında tüm Rus uçaklarına hava sahasını kapatacak, Kremlin yanlısı medya kuruluşlarını yasaklayacak ve Ukrayna'ya silah tedarikine finansman sağlayacak. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile düzenlediği basın toplantısında, "Zelenskiy'in liderliği, cesareti ve Ukrayna halkının direnci hepimiz için bir ilham kaynağı" oldu dedi. 

Der Leyen, "Putin'in bombalarından kaçmak zorunda kalanlara kucağımızı açıyoruz. Doğu Avrupa'daki üye devletlerimizi mültecilere ev sahibi yapmaları gerekli desteği sağlayacağız" diye konuştu.

AB'den bir ilk "silah finansmanı'

Komisyon Başkanı der Leyen, "Ukrayna'ya desteğimizi artırıyoruz" dedi ve ekledi: "AB, ilk kez, saldırı altındaki bir ülkeye silah ve teçhizat alımını ve teslimatını finanse edecek."

AB sınırları Rus uçaklarına kapanacak 

Der Leyen'in açıkladığı yaptırım kararları kapsamında Rusya'ya ait, Rus tescilli veya Rus kontrolündeki uçaklar için AB hava sahası kapatılacak. Bu uçaklar, oligarkların özel jetleri de dahil olmak üzere AB topraklarına inemeyecek, havalanamayacak veya AB üyesi ülkelerin hava sahasını kullanamayacaklar. 

Devlet medyasına yasak

Rusya devletine ait Russia Today ve Sputnik ve bunların yan kuruluşlarına yönelik yasaklar getiriliyor.  

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen "Artık Putin'in savaşını haklı çıkarmak için yalanlarını yayamayacaklar. Avrupa'da zehirli ve zararlı dezenformasyonlarını yasaklamak için araçlar geliştiriyoruz" dedi. 

Belarus'a da yaptırımlar  

Der Leyen, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko'yu "bu savaşta diğer saldgıran" diye tanımladı ve "Lukaşenko rejimini yeni bir yaptırım paketiyle en önemli sektörlerini vurarak hedef alacağız" dedi. 

Yeni önlemler paketinin AB üyesi ülkeler tarafından kabul edildiği açıklandı. 

Dün yapılan açıklama 

Der Leyen, dün de şu açıklamayı yapmıştı:

"Belirli sayıda Rus bankasının SWIFT'den çıkarılmasını sağlamayı taahhüt ediyoruz. Bu onların dünya çapında faaliyetlerini durduracak ve Rusya'nın ihracat ve ithalatını etkin bir şekilde engelleyecektir.

İkincisi, Rusya Merkez Bankası'nın varlıklarını durduracağız. Bu, işlemlerini donduracaktır. Merkez Bankası'nın varlıklarını tasfiye etmesini imkansız hale getirecektir.

Son olarak, Rus oligarklarının finansal varlıklarını pazarlarımızda kullanmalarını yasaklamak için çalışacağız. "