Wimbledon tek erkekler finalinde, Novak Djokovic, Matteo Berrettini’yi 3-1 yendi ve 6. Wimbledon şampiyonluğuna ulaştı. (Foto: Depo Photos)

Wimbledon tek erkekler finalinde 1 numaralı seri başı Sırp Novak Djokovic, 7 numaralı seri başı İtalyan Matteo Berrettini’yi 3 saat 24 dakika süren final karşılaşması sonucunda 3-1 yendi ve toplamdaki 6. Wimbledon şampiyonluğuna ulaştı.

144 yıl önce İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenmeye başlayan ve sezonun 3. Grand Slam’i olan Wimbledon tenis turnuvasında çıktığı 7. finalden 6. kez kazanan taraf olarak ayrılan Novak Djokovic, toplamda 20. Grand Slam zaferini yaşayarak, Grand Slam şampiyonluk sayısında ezeli rakipleri olan Rafael Nadal’ı ve Roger Federer’i yakaladı. Böylece ‘big three’ (büyük üçlü) olarak adlandırılan Novak Djokovic, Rafael Nadal ve Roger Federer'in üçü de 20 Grand Slam barajını aşmış oldu. 

Final maçına hızlı başlayan Djokovic, ilk sette 5-2 öne geçmesine rağmen İtalyan rakibi pes etmeyince seti 7-4 biten tie-break sonuncunda 7-6 kaybetti ve maçta 1-0 geriye düştü. İlk setin ardından oyuna ağırlığını koyan Djokovic maçın ikinci ve üçüncü setini 6-4 ve 4. setini 6-3’le kazanarak maçı 3-1 aldı. 

Final seremonisinde rakibi Berrettini’yi, ailesini ve takımını tebrik eden Djokovic, 20. Grand slam şampiyonluğuna ulaşmasının ardından Rafael Nadal ve Roger Federer’le toplam grand slam sayısının eşitlendiğinin hatırlatılması üzerine “ Bence bu durum hiçbirimizin durmayacağını gösteriyor. Rafa ve Roger’a büyük saygım var. Onlar sporumuzun büyük efsaneleri ve kariyerimde karşılaştığım en önemli rakipler.” şeklinde konuştu. “Bugün burada olmamın sebebi onlar, onlar sayesinde neler yapmam gerektiğini öğrendim. Son on yıl benim için inanılmaz bir yolculuk oldu ama burada durmayacağım.” diyerek sözlerine devam eden Djokovic, takvim grand slamini kovalayacağını da belirtti.

Novak Djokovic Wimbledon’dan ödül olarak yaklaşık 2 milyon 400 bin dolar alırken, kariyerinde çıktığı ilk Wimbledon finalinden boynu bükük ayrılan Matteo Berrettini ise ödül olarak 1 milyon 270 bin dolar kazandı.