Batı Karadeniz bölgesindeki sel felaketi özellikle Kastamonu, Sinop ve Bartın çevresinde can kayıpları ve maddi hasarlara yol açtı. (Foto: AFAD)

Batı Karadeniz bölgesinde dün başlayan ve bugün öğle saatlerinde etkisine kabeden aşırı yağışlar Kastamonu, Sinop ve Bartın'da can kayıpları ve maddi hasarlara yol açtı.

Yağışlar oluşan sel Kastamonu'da Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri; Sinop’ta Ayancık, Türkeli ve Boyabat; Bartın'ın Ulus ilçesi ve çevresinde tahribata neden oldu.

Bölgede yaşanan sel felaketinde 27 kişi yaşamını yitirdi. 

Bölgeye AFAD ve Türk Kızılay'ı başta olmak üzere birçok kurum tarafından yardım ekip ve malzemeleri gönderildi. 

Can kaybı 27’ye yükseldi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamada, 11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde sel ve su baskınları meydana geldiği, Bartın ili Ulus ilçesi, Kastamonu ili Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop ili Ayancık ilçesinin selden etkilendiği hatırlatıldı. 

Açıklamada, saat 08.00 itibarıyla sel nedeniyle Kastamonu’da 25, Sinop’ta 2 vatandaşın hayatını kaybettiği, Bartın’da kaybolan 1 vatandaşı arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi. 

Aynı açıklamada, tahliye çalışmalarına ilişkin de şu veriler paylaşıldı:

“Bartın’ın Ulus ilçesinde sel afeti sonrası 323 afetzede güvenli bölgelere tahliye edilmiştir.

Kastamonu’da toplamda 925 vatandaşımız tahliye edilmiştir. Helikopter ve bot vasıtasıyla tehlikeli bölgelerde bulunan afetzedeler güvenli bölgelere tahliye edilmektedir.

Sinop’un Ayancık ilçesi ve mahallelerinden 472 afetzede 2 helikopter aracılığıyla tahliye edilmiştir. Tahliye edilen 472 afetzededen 418’i yakınlarının yanına tahliye edilmiştir.”

12 Ağustos'taki durum

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kastamonu, Sinop ve Bartın’da gerçekleşen sel felaketlerinde hayatını kaybeden 17 vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi. 

Selin etkili olduğu bölgelerde tüm kurum ve kuruluşlarıyla yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirten Erdoğan, bu 3 ilde 4 bin 644 personel, 610 araç, 437 iş makinası, 66 ambulans, 19 helikopter, 3 Mobil Koordinasyon TIR'ı, 24 bot, 18 motopomp ve daha birçok farklı ekipman ve imkan ile müdahale ettiklerini vurguladı. 

“Sel bölgelerinde mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarmak, kısmen ya da tamamen kapanan ulaşım akslarını tekrar işler hale getirmek ve selin sebep olduğu tahribatla birlikte oluşan mağduriyetlerin tamamını gidermek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” diyen Erdoğan, son günlerde yaşanan afetler sebebiyle 14 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirmeyi planladıkları AK Partinin 20. kuruluş yıl dönümü etkinliklerini de erteleme kararı aldıklarını açıkladı. 

1307 kişi tahliye edildi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Bartın, Kastamonu ve Sinop'ta yaşanan sel ve su baskınlarına müdahale çalışmalarının 2 bin 218 personelle devam ettiği belirtildi. 

Toplam 1307 vatandaşın güvenli bölgelere tahliye edildiği kaydedilen paylaşımda, AFAD tarafından bölgeye 10 milyon TL acil yardım ödeneği gönderildiği açıklandı. 

Kuvvetli yağış uyarısı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Meteoroloji’den alınan bilgilere göre, bu gece saatlerinden itibaren Kastamonu'nun kuzeyi ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuvvetli yağış beklendiği duyuruldu. 

Paylaşımda, “Ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun” uyarısı yapıldı.

AFAD, daha önce de yarın (Cuma) sabah saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon ve Rize ile Artvin'in kıyı ilçelerinde kuvvetli yağış beklendiği uyarısında bulunmuştu.

Siyasilerden mesajlar

Siyasiler sosyal medya paylaşımlarında başsağlığı dileklerini ve üzüntülerini dile getirdiler. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sel felaketi nedeniyle maalesef acı haberlerin gelmeye devam ettiğini belirterek, “Dualarımız, can kaybının artmaması ve yaşanan felaketin bir an önce son bulması için” dedi. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de  “Afet bölgelerindeki vatandaşlarımızın yaralarının sarılması için konunun takipçisi olacağız. Umarım ki daha fazla can kaybı haberi almayız” ifadelerini kullandı. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da “Kayıp vatandaşlarımızın bir an evvel sağ salim bulunmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum” paylaşımında bulundu. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da “Selden etkilenen tüm vatandaşlarımızın yaralarının bir an önce sarılmasını temenni ediyorum” dedi.