Sinn Féin ilk kez Kuzey İrlanda Meclisi'ndeki birinc parti oldu, ancak yönetimi devralması en büyük birlik partisinin "birinci bakan yardımcısı" görevlendirmeyi kabul etmesi gerekiyor. (Foto: Michelle O'Neill / Twitter)

Kuzey İrlanda: Sinn Féin en fazla sandalyeyi kazandı

Kuzey İrlanda'da yapılan tarihi seçimlerde en fazla sandalyeyi Sinn Féin kazandı. 

Sinn Féin ilk kez Kuzey İrlanda Meclisi'ndeki en büyük parti olacak ve Demokratik Birlik Partisi'ni (DUP) ikinci sırada yer alacak. Sinn Féin 27 sandalye kazandı, Demokratik Birlik Partisi (DUP) ise 24 sandalyeye sahip. DUP'nin kazanabileceği üye sayısı en fazla 25 olabilecek. 

Bu sonuç, Michelle O'Neill'in birinci bakan olmaya hak kazanacağı anlamına geliyor, bu bir milliyetçi için eşi görülmemiş durum. Zira, milliyetçi bir parti, 1921'de Kuzey İrlanda'nın kurulmasından bu yana Stormont'ta en fazla sandalyeye sahip oldu.

Sinn Féin'in genel başkan yardımcısı ve birinci bakan adayı O'Neill, daha önce, seçim sonuçları "politikamız ve halkımız için belirleyici bir an" diye nitelendirdi ve ekledi: "Bugün, hepimize bu toplumdaki ilişkileri adalet temelinde, eşitlik temelinde ve sosyal adalet temelinde yeniden tasavvur etme fırsatı sunduğuna inandığım yeni bir çağı başlatıyor."

İttifak Partisi, 2017'de bir önceki ikiye katlayarak yeniden 17 üyeliğe ulaştı. 

Şimdiye kadar, Ulster Birlik Partisi (UUP) dokuz ve SDLP de yedi üyelik kazandı. 

Başbakan adayı gösterebilecek ancak...

Sinn Féin şimdi bir başbakan adayı gösterebilse de, birlikçi blokun en büyük partisi olan DUP bir başbakan yardımcısı atamayı kabul etmedikçe birinci bakan göreve başlayamıyor.

DUP Sir Jeffrey Donaldson, partinin bunu yapıp yapmayacağı konusunda henüz bir karar vermediğini belirtmişti. 

Bir birinci bakan ve birinci bakan yardımcısı olmadan, bakanların yeni politika yapmaları, bütçeleri imzalamaları veya çok ihtiyaç duyulan sağlık reformlarını başlatmaları engellendiğinden yürütme tam olarak işlev göremiyor.

Bir Sinn Féin milletvekili olan John O'Dowd, DUP'yi demokratik sonuca saygı duymaya çağırdı.

DUP milletvekili Gregory Campbell, partinin prensipte O'Neill'i birinci bakan olarak kabul edebileceğinin sinyalini verdi ve “İnsanlar konuştu” dedi.

Kıdemli DUP kaynakları, boykotlarının meclisi Noel'e kadar duraklatabileceği, konunun çözüme kavuşturulması için Downing Street (İngiltere hükümeti) ile acil bir zirve arayacaklarını ifade ediyor. Şubat ayında yürürlüğe giren ve iktidar paylaşımının tamamen çökmesini önlemeyi amaçlayan yasalara göre, partilerin bir yürütme veya kabine oluşturmak için dört set altı haftalık süreleri bulunuyor.

Herhangi bir yönetim oluşturulamazsa, Kuzey İrlanda sekreteri yeni bir seçim çağrısı yapmak durumunda. Bunun da 12 hafta içinde yapılması gerekiyor. Tam yetki devri Aralık ayına kadar sürebilir. 

DUP lideri, partisinin seçim sonucuna saygı duyacağını, ancak Kuzey İrlanda Protokolünde değişiklik yapılması gerektiğini ifade etti.