Erkan Baş, ''3. İttifak Türkiye’nin tüm siyasi dengelerini alt üst edecek'' dedi. Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek. (Foto: Depo Photos)

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, ''Özgürlük, eşitlik, demokrasi, laiklik ve barış isteyen yurttaşların asla alternatifsiz kalmayacağını'' ifade ederek, ''3. İttifak bir ihtiyaçtır'' dedi.

Erkan Baş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, partisinin ''3. ittifak'' çalışmalarına yönelik ziyaretleri ve gelinen aşamaya ilişkin bilgi verdi.  

Türkiye'yi il il gezerek toplantılar düzenlediklerini beliren Baş, şöyle konuştu:

''Halk toplantılarından çıkarttığımız yeni bir görev ve sorumluluk gereği olarak çeşitli partiler, demokratik kitle örgütleri, emek örgütleri ve sendikaları ziyaretler devam ediyor. 3. ittifak zorunlu bir ihtiyaçtır diyoruz. Ve bu 3. İttifak'a ilişkin görüşlerimizi, halkla görüşmelerden çıkardığımız sonuçları dostlarımıza iletiyoruz.  Dostlarımızın görüşlerini dinliyoruz. 

Bu kapsamda dostlarımızın görüşlerini almak üzere çeşitli ziyaretlere başladık. Şu ana kadar parti heyetlerimiz, HDP ile Emek Partisi ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ile görüşmelerimizi gerçekleştirdik, bir araya geldik. Bugün Türk Tabipleri Birliği’ni ziyaret edeceğiz, yarın Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ile görüşme yapacağız. Sol Parti ile heyetler arası bir görüşme gerçekleştireceğiz.'' 

Erkan Baş, sadece siyasi parti ve demokratik kitle örgütüleriyle değil platformlar, dernekler ve demokratik sivil toplum örgütleriyle de tartışacaklarını, görüşmeleri zenginleştireceklerini söyledi. 

''Bizim bir ilkemiz var, halkta gizli bir şey yapmıyoruz'' diyen Baş, nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini de önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. 

''Tüm siyasi dengelerini alt üst edecek''

''Şu aşamada söyleyebileceğimiz şey iyi yolda olduğumuzdur. Yurttaşlarımızın umutlu olduğunu görüyoruz'' diyen Erkan Baş,  şöyle konuştu:

''Türkiye'de bir arayış olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin bu saray rejiminden kurtulması için üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz. Hem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl bir tutum alınması gerektiğine dair bir tartışma sürdürüyoruz. Hem de milletvekilliği seçimlerinde saray rejiminden kurtulmak isteyen milyonlarca yurttaşın daha güçlü daha etkili muhalefetle tanışması için çaba içerisindeyiz. Bunun yaratacağını hissettiğimiz umut sorumluluklarımızı artırıyor. 

Türkiye İşçi Partisi adına şunu açık biçimde ifade edebiliriz: Özgürlük, eşitlik, demokrasi, laiklik ve barış isteyen yurttaşlarımız asla alternatifsiz kalmayacak. Türkiye İşçi Partisi, bunun için üzerine düşen sorumluluğun farkında. Bu sorumluluğun gereği olarak fedakarca bir yaklaşım içinde olacağını da ilan etmekten çekinmiyoruz. 

Yurttaşlarımıza ‘Bir yol daha var bu yolu hep birlikte inşa ediyoruz’ diye seslenmek istiyorum. Biz, o yolu görüyoruz ve bu yolun yaratılması konusunda önümüze çıkacak tüm engelleri hep birlikte aşabileceğimize de inanıyoruz. Ortaya çıkacak bu somut seçenek, bu 3. ittifakın, yeni yolun toplumsal muhalefetin Türkiye’nin tüm siyasi dengelerini alt üst edecek kadar etkili bir politik güç olarak ortaya çıkacağına ilişkin inancımızı paylaşmak istiyorum.”

Erdoğan, Karamollaoğlu ile görüşecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşecek. 

Saadet Partisi'nden yapılan açıklamada, Karamollaoğlu'nun Çarşamba günü saat 15:00'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın günlük programı akşam geç saatlerde açıklanıyor. 

Bu arada, Saadet Partisi sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşımda, Temel Karamollaoğlu, her çarşamba günü olduğu gibi yarın da saat 12.00 basın açıklaması yapacağı da yer alıyor.