Motorlu taşıtlar vergisi yeni yılda 1/4 oranında zamlı uygulanacak. Konuya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. (Foto: Depo Photos)

Motorlu taşıt vergisi 2022 yılında yüzde 25 artırılarak uygulanacak. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, 2021 yılında motorlu taşıtlar vergisinin uygulanmasına ilişkin yeniden değerleme oranı yüzde 25 olarak belirlendi. 

Bu kapsamda 2022 yılındaki motorlu taşıt vergisi yüzde 25 oranında artırılarak uygulanacak. Bu kapsama giren motorlu taşıtlar otomobil, otomobil kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri; panelvan ve motorlu karavanlar ile kamyonet, kamyon, çekici ve benzerleri.

Motorlu taşıt vergileri araçların silindir hacmi ve model yılına (yaşına) göre farklı miktarlarda uygulanıyor. Motorlu taşıtlar vergisi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödeniyor. 

Yeniden değerleme oranı

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nda ''Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan taşıt değerleri ve vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır'' hükmü bulunuyor. 

2021 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 36,20 olarak belirlenmiş ve bunu ilişkin tebliğ 27 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'na göre, Cumhurbaşkanının, ''yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlasını geçmemek, yüzde 20’sinden az olmamak üzere yeni oranlar tespit etmeye, taşıt değerlerini ayrı ayrı veya birlikte yeniden belirleme'' yetkisi bulunuyor.