Japon hükümeti ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kararı tutumu sonucunda yapılabilen olimpiyatların karnesi... (

Tokyo Olimpiyatları'nın karnesi

Japon hükümetinin ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kararı tutumu sonucunda yapılabilen olimpiyatların karnesi her karne gibi iyi ve kötü notlardan oluşuyor.

Koronavirüs kaynaklı salgın nedeniyle bir yıl ertelendikten sonra yine salgının ortasında alınan büyük önlemlerle ama seyircisiz yapılan Tokyo Olimpiyatları sona erdi.

Japon hükümetinin ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kararı tutumu sonucunda yapılabilen olimpiyatların karnesi ise her karne gibi iyi ve kötü notlardan oluşuyor.  İşte Tokyo Olimpiyatlarının karnesi

Emek: A

Organizasyonu düzenleyenler tartışmasız COID-19 salgını başladıktan sonra düzenlenen en büyük küresel organizasyon olan olimpiyatları yapma kararlılıkları için bütün alkışları hakkediyorlar. Olimpiyatlara yaklaşık 60 bin sporcu, yetkili ve gazeteci katıldı.

Zaman zaman karmaşık bürokrasi saç baş yoldursa da, on binlerce gönüllü çalışanın samimiyeti ve misafirperverliğinin (Japonca omotenashi) yanı sıra organizatörlerin azmine kusur bulunamaz. 

Yeşil önlemler: A 

Organizatörler olimpiyatların neden olduğu karbon ayak izini en aza indirmek için büyük çaba gösterdi.  Madalyalar bağışlanan cep telefonları ve elektronik aletlerden, podyumlar dönüştürülmüş plastikten yapıldı. 

Japon mimar Kengo Kuma’nın planını çizdiği yeni Ulusal Stadyum ve Olimpiyat Köyünün yapımında Japonya’nın 47 ilinden getirilen ağaçlar kullanıldı. Kuma büyük ölçüde ağaç kullanımı ve doğal havalandırma yoluyla olumsuz salınımı önlemeyi amaçladığını söyledi.

Toplam 5 bin 300 metre karelik Olimpiyat Köyü tesisleri Japonya’daki 63 belediyeden getirilen 40 bin adet keresteden yapıldı. Ayrıca olimpiyat meşalesinde ve sürekli yanan olimpiyat ateşinde hidrojen kullanılırken, olimpiyatlardaki yolcu araçlarının yüzde 90’ı elektrikliydi. 

Olimpiyat Köyündeki yataklar bile geri dönüştürülebilir malzemeden yapıldı. Yataklar küçük taneciklere bölünebilir ve yatak takımı ve plastik torba yapımında kullanılabilirken, yatak örtüleri dönüştürülmüş kartonlardan yapıldı. 

Covid-19 önlemleri : B+

Olimpiyatların “farklı bir paralel evrende”, sanal bir baloncuk içinde yapıldığı çok sık söylendi. 6 Ağustos Cuma gününe kadar olimpiyatlara katılanlar arasında yapılan 571 bin korona testinin sadece binde 2’si pozitif çıktı. 

Olimpiyat meşalesinin yakılması ve Olimpik Meydan’daki kültür sergisi dışında olimpiyatlara seyirci alınmazken, olimpiyat balonu zaman zaman patladı.

Ziyaretçiler, gönüllülerle yemek dağıtıcıları veya şoförlerle düzenli olarak temasa geçerken, sporcular ve ülke heyetlerinin üyelerinin kentin turistik mekanlarında gezdiği görüldü. 

Sağlık önlemleri: B

Organizatörler aşırı sıcaklara karşı değişik önlemler alsa da, Tokyo Olimpiyatları birbiri peşi sıra bayılan ya da sahadan tekerlekli sandalye ile çıkarılmak zorunda kalan sporcularla anılacak.

Teniste dünyanın 2 numarası Daniil Medvedev bununla ilgili söylediği sözler, olimpiyatların belki de en ünlü sözleriydi: ''Maçı bitirebilirim ama aynı zamanda ölebilirim de. Eğer ölürsem, bundan sorumlu olacak mısınız?”

Bu şikayetlerden sonra Olimpiyat Komitesi tenis maçlarının saatini değiştirdi, kadınlar maraton ve kadın futbol finalinin başlama saatleri de değiştirildi. Bu esneklik takdire değer, bu tür zorlukların önceden önlenebilir olduğunu da dikkatlerden uzaklaştırmamalı.

Çeşitlilik: B

Tokyo olimpiyatları cinsiyet değiştiren bir halterciye ve ikili mücadeleye dayanmayan kaykay yarışmalarına yer verdiği için “Çeşitlilik Olimpiyatları” olarak adlandırıldı.

Olimpiyatlar ayrıca rekor sayıda LGBT sporcunun katılması nedeniyle takdir topladı. Ayrıca olimpiyatlara katılan kadın ve erkek sporcu sayısı da olimpiyat tarihinde bir ilk olarak, neredeyse eşitti.

Fukuşima’nın düzelmesi: B-

Japonya 11 Mart 2011’de patlayan Fukuşima nükleer santralının etkilediği bölgelerin düzeldiğini göstermek için, olimpiyatları “Düzelme Olimpiyatları” olarak da adlandırdı. Ancak, bu çaba pek başarılı olmadı. Olimpiyat meşalesinin yolculuğu 25 Mart’ta Fukuşima’da başladı ve ilk kez bu olimpiyatlarda yer verilen softbolun ilk maçı da 21 Temmuz’da Fukuşima’da yapıldı.

Madalya töreninde sporculara sunulan çiçekler Fukuşima’dan toplanırken, Olimpiyat Köyünde sunulan yemekler Fukuşima’da elde edilen malzemelerle yapıldı. 

Skandallar: C

Olimpiyatlar açılıştan kapanış ününe kadar biz dizi skandala sahne oldu.

Olimpiyat müziğinin bestecisi Keigo Oyamada, 1995 tarihli bir dergide yayımlanan, engelli sınıf arkadaşlarına zorbalık yaptığı ile ilgili haberlerin ortaya çıkması üzerine istifa etti. 1998’de Yahudi Soykırımı ile dalga geçtiği ortaya çıkan Olimpiyat başkanı Kentaro Kobayashi ise açılıştan hemen sonra işinden atıldı. Ancak, bu kişilerin ilk başta nasıl seçildiği soruları yanıtsız kaldı.