Kasım ayında bugüne kadar yapılan denetimlerde alkollü araç kullanan, emniyet kemeri takmayan ve kurallara uymayan sürücüler hakkında işlem yapıldı. (Foto Depo Photos)

Alkollü araç kullanan 1772 sürücü ehliyetini kaptırdı

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, alkol ve uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımına bağlı meydana gelen trafik kazalarının en aza indirilmesi ve trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla 5-6 Kasım 2021 tarihlerinde ülke genelinde özel denetim gerçekleştirildi. 

Toplam 70 bin 368 araç ve sürücü denetlendiği uygulamada, 1772 sürücünün alkol etkisinde araç kullandığı tespit edildi ve sürücü belgeleri geçici olarak geri alındı.

Denetimde, 1 sürücünün uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı tespit edilerek idari ve adli işlem başlatıldı.

Emniyet kemeri cezası

Etkin, sürekli ve yoğun denetimlerle trafik kazası sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmaların en aza indirilmesi, sürücülerin ve yolcuların trafik kurallarına uyma düzeylerinin daha üst seviyeye çıkarılması amacıyla 4-5 Kasım 2021 tarihlerinde emniyet kemeri ve çocuk bağlama sistemlerinin kullanımına yönelik ülke genelinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. 

Denetimde, 10 bin 670 sürücü ve yolcunun emniyet kemeri kullanmadığı, 22 araçta ise çocuk bağlama sistemlerinin bulunmadığı/kullanılmadığı tespit edilerek işlem yapıldı.