Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey, şirketin üst yöneticiliği (CEO) görevinden ayrıldı, yerine Parag Agrawal getirildi. (Foto: Depo Photos)

Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey, şirketin üst yöneticiliği (CEO/Chief Executive Officer) görevinden ayrıldığını açıkladı.

BBC'nin haberine göre, Twitter, Dorsey'in yerine onun yerine şu andaki teknik işlerden sorumlu üst yönetici Parag Agrawal'in getirildiğini duyurdu.  

2006 yılında Twitter'ın kurucu ortağı olan Dorsey hem Twitter hem de ödeme şirketi Square'in üst yöneticisi olarak görev yapıyor.

Şirketin "devam etmeye hazır" olduğunu bildirmesine karşın, Dorsey, "Sonunda ayrılma zamanım geldi" diye yazdı. Dorsey, yerine geçecek kişiye "derin güveni'' olduğunu belirtti "Yeteneği, sevgisi ve içtenliği için minnettarım. Liderlik etme zamanı geldi" dedi.

Parag Agrawal, Twitter'a 2011'de katıldı ve 2017'den beri firmanın teknolojiden sorumlu başkanlığını yürütüyor. 

''Twitter'ı seviyorum''

Dorsey'in ayrıldığı haberinin duyulmasından sonra Twitter'ın hisse fiyatı hafifçe yükseldi. Sonuç olarak borsada hisselerin ticareti geçici olarak durduruldu, ancak daha sonra yeniden yükselişe geçti.  

Dorsey'in ayrıldığına dair haberler ilk olarak CNBC tarafından, konuyu yakından izleyen isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak bildirildi. Ardından da bazı ajanslar bu yönde haber geçti.  

Bu arada, Jack Dorsey pazar günü istem dışı gibi görünen bir tweet atmıştı: "Twitter'ı seviyorum." Bir gün sonra istifa kararının gelmesi birçok insan için sürpriz oldu. 

Şirketin resmi açıklamasının ardından Dorsey de istifasına tweet mesajıyla paylaştı: "Duyulduğundan emin değilim ama Twitter'dan istifa ettim". Paylaşımının ekine de çalışanlara yolladığı e-postayı iliştirdi: "Bir şirketin 'kurucusunun liderliğinde' olmasının önemi hakkında çok fazla konuşma yapılır. Ancak, bunun ciddi şekilde sınırlayıcı ve tek bir başarısızlık noktası olduğuna inanıyorum." 

Görev süresi sona erdikten sonra yönetim kurulundan da ayrılacağını dile getiren Dorsey, bu konudaki soru ve yanıtını yine kendisi yazdı: "Neden yönetim kurulunda kalmayı sürdürmüyorsun? Parag'a liderlik etmesi gereken alanı vermenin gerçekten önemli olduğuna inanıyorum."

Jack Dorsey: Silikon Vadisi üst yöneticisini simgeliyor

Jack Dorsey, bir multi-milyarder ve son derece başarılı iki şirket kurdu: Twitter ve Square.

Onca servetine rağmen yine de batik tişörtler giyiyor ve bir sihirbaz gibi sakal bırakıyor. Teknolojinin dünyayı nasıl sonsuza kadar değiştirebileceğine dair yüksek idealleri olan, ancak ''özünde bir hippi'' birisi olarak tanımlanıyor. 

Twitter ile dünyada iz bıraktığı bir gerçek. Özellikle politikacıların seçmenlerle nasıl iletişim kurması ve haberlerin halkla iletiliş biçiminde köklü değişikliklere neden oldu. 

Twitter'ın belki de en bilinen kullanıcısı Donald Trump'tı. Popülist ABD başkanı, platformu geleneksel medyayı atlamanın önemli bir yolu olarak kullandı. Attığı kimi tweetlerle sadece kendi ülkesinde değil, dünyadaki politikayı altüst etti. Senato baskınından sonra onu platformdan atma kararı, şüphesiz Jack Dorsey'in zamanının en tartışmalı anıydı.

Ayrılmasının doğası da ilginç. Yönetim kurulundaki koltuğundan bile vazgeçerek kendini şirketten kurtarıyor. Bu, yılın başlarında patronluk görevinden ayrılmasına rağmen Amazon'da büyük nüfuzunu koruyan Jeff Bezos'un durumundan çok farklı.

Ayrılış öyküsü henüz belli değil

Dorsey, bunun kendi kararı olduğunu iddia ediyor. Ancak multi-milyar dolarlık bir şirkette, perde arkasında daha fazlası olabilir.

40'lı yaşlarının ortasında ve hala dünyayı değiştirmek için büyük emelleri var. Geçmiş performansıyla bunu tekrar yapabilir.

Şu anda 45 yaşında olan Dorsey, 2006 yılında Biz Stone, Evan Williams ve Noah Glass ile şirketi kurdu. Ancak Jack Dorsey, hizmetle ilgili en erken tweetleri göndererek ve uzun süredir CEO olarak görev yapması nedeniyle şirketin yüzü haline geldi.

Dorsey, 2008'de de Twitter'daki görevinden ayrılmıştı. O tarihte aynı zamanda milyarlarca dolarlık bir şirkete dönüşen dijital ödeme uygulaması Square'i kurdu. Ancak, o zamanki üst yönetici Dick Costolo istifa ettikten sonra 2015 yılında yeniden Twitter'ın başına getirildi.

2020'de Twitter'ın önemli bir hissesine sahip olan bir yatırım şirketi olan Elliott yönetiminden ayrılma çağrıları gelmişti. Elliott'un, tam zamanlı bir yönetici ile Twitter'ın serveti için daha iyi olacağını düşündüğü belirtilmişti. Ancak iki taraf daha sonra Dorsey'nin görevinde kalmasını sağlayan bir anlaşmaya varmıştı. 

Liderlikteki değişiklik, Twitter'ın mevcut yönetim kurulu üyesi, Google ve Salesforce'un emektarı Bret Taylor'ın yeni başkan olarak atanması da dahil olmak üzere, Twitter'ın yönetim kurulunda yapılan diğer birçok değişikliğin ardından geldi.