Japonya’da Skydrive firması tarafından geliştirilen uçan taksi güvenlik sertifikası aldı. Aracın pazarlanmasına 2025’ten itibaren başlanabilecek. (Foto: Skydrive)

Japonya'da uçan taksiye güvenlik belgesi verildi

Japonya’da Skydrive firması tarafından geliştirilen uçan taksi güvenlik sertifikası aldı.

Uçan taksinin 2025’ten itibaren pazarlanmasına başlanabilecek.

Güvenlik belgesi Altyapı, Turizm ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından verildi. Belge, uçan taksinin güvenli olduğunu garanti ediyor.

Aracın uçuşuyla ilgili olarak kapasite ve dayanıklılıkla ilgili olarak çok sıkı testler uygulanıyor.

Japonya’da ilk kez bir uçan taksiye bu tür bir belge verilmesi uygun görüldü.

İmalatçı firma, yazılı bir açıklama yaparak, alınan belgenin “aracın tasarımını, yapısını, çevre ve güvenlik gereklerine cevap veren dayanıklılık ve performansını garanti ettiğini” belirtti.

Skydrive’ın imal ettiği uçan taksi “SD-03” olarak adlandırıldı. Araç, Ağustos 2020’de bir pilotun yönetiminde başaralı bir deneme uçuşu yapmıştı.

SD-03 tek bir koltuğa sahip. Sekiz pervanenin oluşturduğu dört rotor, araca güç sağlıyor. Uçan taksi bu haliyle insanlı büyük bir dron görünümünü andırıyor.

En fazla hızı saatte 48 km olan uçan taksinin 10 dakikalık bir uçuş süresi var.

Skydrive, bu güvenlik sertifikasıyla 2025 yılına kadar taksi olarak kullanılmak üzere araçlarını pazarlamayı hedefliyor, ancak firma çalışmaların henüz son ermediğini belirtiyor.

Aracın, piyasaya çıkmadan önce daha da geliştirilmesi hedefleniyor. Skydrive, aracın daha da güvenli ve güvenilir olması için hükümetle işbirliği içinde çalıştığını ve amacın, dünyanın en küçük uçan taksi modelini imal etmek olduğunu belirtiyor. Japon uçan taksisinin boyutları 2 m yükseklik, 4 m uzunluk ve 4 metre genişlik olarak belirlendi.

Firma, uzun vadede hızı 64 km’ye ve uçuş süresini de 30 dakikaya yükseltmeyi ve uzun vadede iki koltuklu modeli geliştirmeyi hedefliyor.