Kredi veya kart borcundan dolayı yasal takibe alınanların sayısı Ocak-Temmuz döneminde, geçen yıla göre yüzde 82 artarak, 741 bin kişiye çıktı. (Foto: Depo Photos)

Kredi ve kredi kartı borcundan yasal takibe alınan kişi sayısı yüzde 82 arttı

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı, bu yılın  Ocak-Temmuz döneminde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 82 artarak 741 bin kişi oldu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Temmuz ayı Bülteni'nde yer alan verilere göre, bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı, bu yılın 7 aylık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 267 bin kişiye çıktı.

Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde 597 bin kişi oldu.

Tasfiye olunan alacaklar

Öte yandan, Risk Merkezi verilerine göre, Temmuz dönemi itibariyle bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 artış ile 21,5 milyar lira olarak hesaplandı.

Tasfiye olunacak alacakların toplam kredilere oranı ise 0,5 puan düşüş ile yüzde 2,3 oldu.

Bireysel kredi kartlarında tasfiye olunacak alacaklar ise bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 8 düşüş ile 6,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Temmuz 2021 itibariyle kredi kartı tasfiye olunacak alacak oranı son bir yılda 2,2 puan düşerek, yüzde 3,6 oldu.