WSJ'nın haberine göre, oligark Roman Abramoviç, Rusya ile Ukrayna arasında barış için çaba gösterirken Kiev'de zehirleme girişiminden kurtuldu. (Foto: Depo Photos)

"Abramoviç, Kiev'de zehirleme girişiminden kurtuldu" iddiası

Rus oligark Roman Abramoviç'in, Ukrayna-Rusya savaşını sona erdirmek için arabuluculuk görüşmelerine katılırken, Kiev'de bir zehirleme girişiminden kurtulduğu öne sürüldü. 

The Wall Street Journal'ın (WSJ) haberine göre, milyarder oligark, Mart ayı başında Kiev'de Ukrayna ile Rusya arasında bir anlaşmaya varma çabalarının bir parçası olarak katıldıkları bir toplantının ardından şüpheli bir zehirlenme belirtileri yaşadı.

İngiltere ve Avrupa Birliği tarafından bu ay yaptırım uygulanan Abramoviç'in yüzünde ve ellerinde deri soyulması, gözlerde kızarma gibi belirtiler gösterdiği öne sürüldü. İddiaya göre, Abramoviç'in, birkaç saat boyunca görme sorunları yaşadığına dair bir rapor vardı.

Açık kaynaklı istihbarat grubu Bellingcat, görünen zehirlenmeyi araştırdığını ve muhtemelen çikolata veya suda katılan bir kimyasal kullanılmış olabileceğini öne sürdü.

"Türkiye'de tedavi gördü" iddiası

İddiaya göre, "Abramoviç, Türkiye'de tedavi gördükten sonra semptomlarından kurtuldu." Abramoviç'e yakın bir kişi, zehirlenmenin arkasında kimin olduğunun belli olmadığını söyledi.

WSJ, saldırının Moskova'da savaşı sona erdirmek için görüşmeleri sabote etmek isteyen aşırılık yanlılarının işi olduğu düşünüldüğünü de yazdı.

Bu ayın başlarında, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in ABD Başkanı Joe Biden'den Abramoviç'e yaptırım uygulamaktan vazgeçmesini istediği ve Rus oligarkının görüşmelerde önemli bir arabulucu olabileceğine inandığını söylediği de iddia edildi.  

ABD Hazine Bakanlığı, Beyaz Saray'ın ulusal güvenlik konseyinin aniden müdahale etmesi üzerine bu ayın başlarında İngiltere ve AB'nin ardından Abramoviç'in varlıklarının dondurulacağını bu ayın başlarında açıklayacaktı.

"Sadece bir uyarı" 

WSJ'nin bildirdiğine göre, iddia edilen olayın 3 Mart'ta gerçekleştiği ve barış görüşmelerine katılan en az iki Ukraynalı'nın da "öldürme amaçlı olmayan" ve "sadece bir uyarı" olan bir saldırıda semptomlar yaşadığı bildirildi.

Bellingcat, Abramovich ve başka bir Rus girişimcinin akşam 22.00'ye kadar müzakerelere dahil olduğunu bildirdi. Semptomlarının o akşam Kiev'deki bir apartman dairesinde ortaya çıktığı ve sabahları azaldığı bildirildi. İddiaya göre, görüşmeciler rahatsızlıkları ortaya çıkmadan önceki saatlerde sadece çikolata yediler ve su içtiler.

Bellingcat'ten bir güvenlik uzmanı, semptomların bir kimyasal bağlı bir zehirlenme girişiminin sonucu olabileceğini ya da daha az olasılıkla mikrodalga radyasyonunun neden olabileceğini söyledi.

Rus faaliyetlerini soruşturmuştu 

Bellingcat'in Rus faaliyetlerini soruşturma geçmişi var ve daha önce bir Kremlin ekibinin 2020'de muhalefet lideri Alexei Navalni'yi bir sinir gazıyla zehirlediği sonucuna varmıştı.

2018'de İngiltere'deki Rus ajanlar, ayrıca bir KGB subayı olan Sergei Skripal'e karşı bir beceriksiz suikast planında bir sinir gazı kullandı ve Salisbury'de bir İngiliz vatandaşını öldürdü.

Abramoviç, geçen Çarşamba günü Moskova'da Putin ile bir araya geldi ve ona Zelenskiy'den Ukrayna'nın bir ay süren savaşı sona erdirmek için kabul etmeyi düşüneceği şartları özetleyen el yazısı bir not verdi. Putin'in ilk tepkisinin açık olduğu bildirildi: “Ona onları döveceğimi söyle.”

Yaptırım uygulananlar arasında

Abramoviç, Putin'in 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinden günler sonra Chelsea FC'yi satışa çıkardı ve kulübe verdiği 1,5 milyar sterlinlik kredinin geri ödenmesini istemeyeceğini söyledi. Tüm net geliri Ukrayna'daki savaşın kurbanlarına bağışlayacağına söz verdi.

İngiliz hükümeti bu ay 55 yaşındaki Abramoviç'in Putin ile onlarca yıllık “yakın ilişkisinden” finansal olarak fayda sağladığını ve petrol ve çelik imparatorluklarının kendisine tahmini 9,4 milyar sterlinden (16,4 milyar dolar) fazla kazandırdığını iddia etti. Putin ve Kremlin'e yakın olduğu iddiasına ya da kendisine uygulanan yaptırımları hak etmek için her şeyi yaptığına dair haberlere şiddetle karşı çıktı.

İngiliz hükümeti, kendisine yaptırım uygularken "Ukrayna'nın istikrarını bozmaya" ve bir çelik üretim ve madencilik şirketi olan Evraz PLC aracılığıyla bağımsızlığını baltalamaya veya tehdit etmeye dahil olduğunu veya daha önce dahil olduğunu söyledi.

Abramovich'in Birleşik Krallık'taki varlıkları arasında 150 milyon sterlin değerinde bir Kensington konağı ve Londra'da Thames Nehri'ne bakan 22 milyon sterlinlik başka bir ev, dünyanın dört bir yanına yayılmış yatlar, özel jetler ve süper arabalar 1 milyar sterlinden fazla değere sahip.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, 10 Mart'ta Rus işadamlarına tam varlık dondurma ve seyahat yasağı ilan etme konusunda “Ukrayna halkının kanının ellerinde” olduğunu söyledi.

Abramoviç'in 27 yaşındaki girişimci kızı Sofia, bu ayın başlarında sosyal medyasında Putin karşıtı bir görüntü paylaşarak, “Kremlin'in propagandasının en büyük ve en başarılı yalanı, çoğu Rus'un Putin'in yanında olduğudur” dedi.

Geçen hafta Putin'in Abramoviç'in barış görüşmelerine katılmasını onayladığı bildirildi. Müzakereler için Moskova, Lviv ve başka yerler arasında hareket ediyordu ve görüşmelerin bir parçası olarak Zelenskiy ile bir araya geldi.

Zelenskiy'in bir sözcüsü herhangi bir zehirlenme girişimi hakkında bilgisi olmadığını söyledi. Olanlarla ilgili "birçok spekülasyon" ve "çeşitli komplo teorileri" olduğunu kaydetti.