İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami, yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum stoklarının 120 kiloyu aştığını açıkladı. (Foto: Depo Photos)

İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stoku 120 kiloyu geçti

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami, İran’ın yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum stoklarının 120 kiloyu aştığını açıkladı.

İslamî, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “120 kiloyu aştık. Bundan daha fazlasına sahibiz. Halkımız çok iyi biliyor ki (Batılılar) bize Tahran reaktöründe kullanmak üzere yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş yakıt vermeliydi ama vermediler. Eğer meslektaşlarımız üretmesiydi elbette Tahran reaktörü için yakıt sıkıntısı çekerdik” dedi.

Ağustos ayı sonundaki tahminlere göre, Tahran, yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum stoklarını 84,3 kiloya çıkarmıştı. İran, nisan ayında da yüzde 60 seviyesini geçmiş ve bomba yapmak için gereken miktarın yüzde 90'ına yaklaşmıştı.

İran ile ABD, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ve Almanya arasında 2015’te imzalanan anlaşma, BM’nin sıkı kontrolü altına alınan nükleer programının ciddî bir yavaşlatılması karşılığında uluslararası yaptırımların bir bölümünün kaldırılmasını teklif etmişti.

ABD’nin Donald Trump zamanında, 2018’de anlaşmadan çekilmesinden sonra Tahran da yükümlülüklerinden gittikçe uzaklaşmıştı. ABD’de de buna karşılık yeni yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.